Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jednocześnie sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT oraz sprzedaż zwolnioną z VAT-u, mamy do czynienia z tzw. sprzedażą mieszaną. Na czym dokładnie polega i jak ją rozliczać?
Sprzedaż mieszana to połączenie sprzedaży towarów/usług opodatkowanych podatkiem VAT oraz zwolnionych z podatku VAT w ramach jednej działalności. Czytaj dalej »
PIT-16A to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Deklarację tę składają przedsiębiorcy opodatkowani przy pomocy karty podatkowej. Czytaj dalej »
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia czy zachowania jego źródła (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Czytaj dalej »
Trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez telefonu – to przecież podstawowe narzędzie służące do kontaktu z klientami, pracownikami, dostawcami itp. Czy telefon komórkowy używany na potrzeby firmy podlega amortyzacji? Podpowiadamy!
O tym, że telefon komórkowy jest niezbędnym narzędziem pracy każdego przedsiębiorcy nie trzeba nikogo przekonywać. Czytaj dalej »
W praktyce gospodarczej zdarza się, że zapłata za towar czy usługę następuje nie w formie pieniężnej lecz w postaci innych towarów lub usług. Umowy takie noszą nazwę barteru. Jak rozliczać umowy barterowe w księgach rachunkowych? Podpowiadamy. Czytaj dalej »
Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, czy jest możliwe zwolnienie ze składek ZUS, będących sporym obciążeniem finansowym, zwłaszcza w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności. Czytaj dalej »
Od kilku lat trwa systematyczne upraszczanie wszelkich formalności dotyczących zakładania, zawieszania czy zamykania działalności gospodarczej. Dzięki temu możliwa jest rejestracja firmy przez Internet. Czytaj dalej »
W związku z podwyższeniem poziomu najniższego wynagrodzenia krajowego, które w 2018 r. wynosi 2100 zł brutto, zwiększyła się również minimalna stawka godzinowa za pracę wykonywaną w ramach umowy-zlecenia. Czytaj dalej »
Zatory płatnicze to niestety wciąż rzeczywistość dla wielu małych firm w naszym kraju. Panaceum na kłopoty z nierzetelnymi kontrahentami może być firmowa karta kredytowa, w wielu przypadkach o wiele bardziej opłacalna od kredytu czy limitu kredytowego w rachunku firmowym. Czytaj dalej »
Rozpoczynający działalność przedsiębiorcy mają prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czym dokładnie jest to zwolnienie i czy dotyczy ono wszystkich firm? Podpowiadamy!
Ze zwolnienia podmiotowego z VAT całej sprzedaży mają prawo skorzystać przedsiębiorcy spełniający określony w art. Czytaj dalej »