Szybki rozwój technologii determinuje różne branże do ciągłych zmian. Nowości z branży IT niemal zawsze pozwalają zaoszczędzić czas, który jest niezbędny do wykonania danej czynności. Nowinki mobilne weszły także ostatnio do księgowości. Czytaj dalej »
Umiejętne kontrolowanie stanów magazynowych to bardzo ważny proces w zakresie zarządzania własną firmą. Co za tym idzie należy się za to profesjonalnie zabrać i regularnie kontrolować stan towarów. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy, managerowie i kierownicy dokładają wszelkich starań, by podtrzymywać odpowiednią produktywność w swoich firmach, jednak niekiedy jest to niezwykle trudne. Do niedawna badanie bezczynności pracowniczej czy poziomu ich pracowitości było niemal niemożliwe. Czytaj dalej »
Spółka z o.o. to bardzo często podwójne opodatkowanie. Podatek CIT w Spółce z o.o. jest pierwszym, obok PIT-u mechanizmem fiskalizacji obejmującym spółkę z o.o. i jej wspólników. Warto znać jego poprawne funkcjonowanie, aby nie popełniać błędów rozliczeniowych skutkujących niekiedy dotkliwymi karami finansowymi. Czytaj dalej »
W Polsce obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne nie obejmuje każdego. Mogą się o tym przekonać zwłaszcza wspólnicy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy w ściśle regulowanych wypadkach zwolnieni są z konieczności ponoszenia comiesięcznych opłat. Czytaj dalej »
Wypłata jest często czymś, na co wszyscy czekają. Jako pracownicy cieszymy się, że po całym miesiącu ciężkiej pracy dostajemy na konto zarobione pieniądze. Osoby rozpoczynające przygodę z księgowością mogą mieć jednak wątpliwości co do tego, w jaki sposób i w oparciu o co należy zadekretować wynagrodzenia pracownika. Czytaj dalej »
Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w świetle polskiego prawa podatkowego regulowane jest Ustawą o podatku dochodowym i od osób fizycznych (updof), a pełną definicję znajdziemy tej sytuacji podatkowej znajdziemy w art. Czytaj dalej »
Wspólnikiem spółki z o.o. mogą być zarówno osoba fizyczna i prawna, jak i tzw. "ułomne osoby prawne", a więc np. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa czy komandytowo- akcyjna. Czytaj dalej »
Tooling pochodzi od angielskiego wyrazu „tool”– narzędzie i jest słowem, które dla wielu osób nie jest znane, a szkoda, ponieważ umowa toolingu dla wielu mogłaby się okazać korzystna. Czym właściwie jest umowa toolingu i na czym dokładnie polega?
Umowa toolingu zakłada porozumienie pomiędzy przedsiębiorcami do wykonania określonych świadczeń dla drugiej strony. Czytaj dalej »
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – zmiany w podatkach oraz rozliczaniu kosztów przy transakcjach powyżej 15 000 zł brutto. Co to oznacza w praktyce?
Jak te zmiany wpłyną na sytuację przedsiębiorców w 2020 roku? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej »