Spółka z o.o. to bardzo często podwójne opodatkowanie. Podatek CIT w Spółce z o.o. jest pierwszym, obok PIT-u mechanizmem fiskalizacji obejmującym spółkę z o.o. i jej wspólników. Warto znać jego poprawne funkcjonowanie, aby nie popełniać błędów rozliczeniowych skutkujących niekiedy dotkliwymi karami finansowymi. Czytaj dalej »
W Polsce obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne nie obejmuje każdego. Mogą się o tym przekonać zwłaszcza wspólnicy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy w ściśle regulowanych wypadkach zwolnieni są z konieczności ponoszenia comiesięcznych opłat. Czytaj dalej »
Wypłata jest często czymś, na co wszyscy czekają. Jako pracownicy cieszymy się, że po całym miesiącu ciężkiej pracy dostajemy na konto zarobione pieniądze. Osoby rozpoczynające przygodę z księgowością mogą mieć jednak wątpliwości co do tego, w jaki sposób i w oparciu o co należy zadekretować wynagrodzenia pracownika. Czytaj dalej »
Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w świetle polskiego prawa podatkowego regulowane jest Ustawą o podatku dochodowym i od osób fizycznych (updof), a pełną definicję znajdziemy tej sytuacji podatkowej znajdziemy w art. Czytaj dalej »
Wspólnikiem spółki z o.o. mogą być zarówno osoba fizyczna i prawna, jak i tzw. "ułomne osoby prawne", a więc np. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa czy komandytowo- akcyjna. Czytaj dalej »
Tooling pochodzi od angielskiego wyrazu „tool”– narzędzie i jest słowem, które dla wielu osób nie jest znane, a szkoda, ponieważ umowa toolingu dla wielu mogłaby się okazać korzystna. Czym właściwie jest umowa toolingu i na czym dokładnie polega?
Umowa toolingu zakłada porozumienie pomiędzy przedsiębiorcami do wykonania określonych świadczeń dla drugiej strony. Czytaj dalej »
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – zmiany w podatkach oraz rozliczaniu kosztów przy transakcjach powyżej 15 000 zł brutto. Co to oznacza w praktyce?
Jak te zmiany wpłyną na sytuację przedsiębiorców w 2020 roku? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej »
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest spółką prawa handlowego, uregulowaną na gruncie kodeksu spółek handlowych. Jest ona równocześnie osobą prawną, a więc może być podmiotem praw i obowiązków, nabywać uprawnienia i zaciągać zobowiązania. Czytaj dalej »
Split payment, czyli podzielona płatność to metoda płacenia za faktury, która zakłada, że nasz kontrahent posiada rachunek bankowy w Polsce. Jak powinniśmy jednak zapłacić za fakturę wystawioną przez zagranicznego kontrahenta?
Podzielona płatność stała się obowiązkowa z dniem 1 listopada 2019 roku dla transakcji dostaw towarów i świadczenia usług wyszczególnionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Czytaj dalej »
Każdy z nas dysponuje innym kapitałem. Może to być kapitał w ujęciu materialnym bądź kapitał intelektualny w postaci określonej wiedzy lub umiejętności. W sytuacji, gdy posiadane przez poszczególne podmioty kapitały uzupełniają się wzajemnie, warto pomyśleć o założeniu spółki. Czytaj dalej »