Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług (dalej Ustawa o VAT), przedsiębiorcom będącym czynnymi podatnikami podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Czytaj dalej »
Od 1 lipca 2021 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. VAT. Wśród zmian jest m.in. pakiet e-commerce. Ma on ułatwić rozliczanie podatku VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach Unii Europejskiej. Czytaj dalej »
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ogólnopolska platforma informatyczna wdrażana przez Ministerstwo Finansów, która ma zacząć obowiązywać od 1 października 2021 roku. Na czym polega KSeF i czy będzie obowiązkowy? Na jakie ulgi mogą liczyć podatnicy zdecydujący się na korzystanie z tego systemu?
Czym jest Krajowy System e-Faktur?
KSeF to program informatyczny umożliwiający podatnikom wystawianie, przesyłanie i otrzymywanie ustandaryzowanych faktur. Czytaj dalej »
W dzisiejszych czasach można zaobserwować dynamiczny rozwój sieci e-commerce praktycznie na całym świecie. Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy przez Internet ponieważ mogą tego dokonywać z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu laptopa lub smartfonu. Czytaj dalej »
Faktura jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym transakcję, zachodzącą pomiędzy dwiema stronami kupna/sprzedaży. Fakturę można wystawić w sposób papierowy oraz elektroniczny, jako e-fakturę. Czytaj dalej »
Paliwo to podstawowy wydatek firm transportowych, ale nie tylko. Niemal każdy przedsiębiorca, bez względu na branżę, posiada w swojej działalności gospodarczej samochód bądź korzysta z prywatnego pojazdu do celów służbowych. Czytaj dalej »
Każdemu przedsiębiorcy, wystawiającemu faktury, zdarza się popełnić błąd w tym dokumencie. Błędy na fakturze, które dotyczą zawartych tam danych lub wartości, mogą zostać naprawione poprzez wystawienie faktury korygującej do tej zawierającej błąd. Czytaj dalej »
Według przepisów prawa transakcje powyżej 15 000 zł powinny być rozliczane poprzez konto bankowe. Co zrobić w sytuacji, gdy przedsiębiorca mimo wszystko dokonał zakupu powyżej tej wartości i zapłacił gotówką? Poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości dotyczące transakcji gotówkowych powyżej 15 000 zł. Czytaj dalej »
Jedna z liczb statystycznych, opisująca jednoosobową działalność gospodarczą, mówi, że 1/4 wszystkich tego rodzaju firm zawiesza działalność w pierwszym roku funkcjonowania. Dlaczego? Ponieważ na tę formę działalności gospodarczej decydują się często ludzie młodzi, bez wcześniejszego doświadczenia na rynku, natomiast ani ich wiek, ani brak doświadczenia nie chroni ich w żaden sposób przed konsekwencjami błędów. Czytaj dalej »
Działalność nierejestrowana (określana także jako działalność nierejestrowa) określana jest jako działalność nie wymagająca rejestracji firmy, która jest prowadzona przez osoby fizyczne i ma charakter zarobkowy oraz drobny. Czytaj dalej »