Podczas prowadzenia działalności gospodarczej – niezależnie od branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo – należy stale liczyć się z ryzykiem poniesienia straty w danym okresie rozliczeniowym. Czytaj dalej »
Deklaracje VAT są przesyłane razem z informacją o ewidencji w dokumencie JPK. Wysłanie tego dokumentu nie jest jednak takie oczywiste dla każdego. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat, a także z tym których rozliczeń VAT dotyczy ta deklaracja. Czytaj dalej »
Przepisy prawa dopuszczają akceptacje faktury w formie elektronicznej. Jednak w dalszym ciągu wielu przedsiębiorców ma wątpliwość, czy może uznać skan faktury, jako dokument księgowy. Poniżej wyjaśniamy, czy wydrukowaną, zeskanowaną i przesłaną w formie elektronicznej fakturę można ująć w kosztach oraz, czy odliczyć od niej podatek VAT. Czytaj dalej »
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wystawianiem różnych dokumentów, w tym dokumentów rejestrujących dokonanie sprzedaży. Nie tylko są one ważne dla przedsiębiorstwa, aby potwierdzić sprzedaż, ale i dla kupującego, który chce mieć fizyczne potwierdzenie dokonanego zakupu. Czytaj dalej »
Zgodnie z kodeksem cywilnym dłużnik spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania. Czy opieczętowane wyrażenie „zapłacono” na fakturze będzie spełniało rolę potwierdzenia płatności? Wyjaśniamy!
Kiedy warto żądać od sprzedawcy potwierdzenia zapłaty?
W przypadku sprzedaży towarów lub usług udokumentowanych fakturą pokwitowanie zapłaty to nie tylko obowiązek sprzedawcy, ale przede wszystkim przywilej kupującego. Czytaj dalej »
Dokumentacja prowadzona jest w firmie w zależności od przyjętych reguł i zasad w polityce rachunkowości i stanowi dowód księgowy dokonanych operacji gospodarczych.
Na dokumentach księgowych niekiedy dokonuje się także zapisu dekretacji ujętej w księgach, choć nie jest to wymóg konieczny. Czytaj dalej »
Nota korygująca jest dokumentem, który nie jest księgowany, a jego celem jest jedynie poprawienie uprzednio wystawionej faktury. Rola noty korygującej sprowadza się więc jedynie do naprawienia błędów powstałych w wyniku wcześniej wystawionych faktur. Czytaj dalej »
Podatnicy na dzień rozpoczęcia działalności mają za zadanie sporządzić spis z natury oraz wpisać dane do księgi podatkowej. Okazuje się, że o takim spisie nie musimy zawiadamiać właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Czytaj dalej »
W świetle obecnie obowiązujących przepisów osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może zażyczyć sobie wystawienia faktury w sytuacji gdy wcześniej dostała paragon fiskalny. Co to oznacza w praktyce? Jak powinno wyglądać wystawienie takiej faktury na żądanie klienta i kiedy właściwie może jej on zażądać? Czego należy przypilnować przed rozpoczęciem działań?
Na te i inne pytania związane z wystawianiem faktury do paragonu dla osoby prywatnej odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej »
O zwrot podatku od towarów i usług można się ubiegać wyłącznie wtedy, gdy na złożonej deklaracji wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Podatek naliczony to rodzaj podatku VAT, który występuje w momencie zakupu towaru lub usługi. Czytaj dalej »