Podatnicy na dzień rozpoczęcia działalności mają za zadanie sporządzić spis z natury oraz wpisać dane do księgi podatkowej. Okazuje się, że o takim spisie nie musimy zawiadamiać właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Czytaj dalej »
W świetle obecnie obowiązujących przepisów osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może zażyczyć sobie wystawienia faktury w sytuacji gdy wcześniej dostała paragon fiskalny. Co to oznacza w praktyce? Jak powinno wyglądać wystawienie takiej faktury na żądanie klienta i kiedy właściwie może jej on zażądać? Czego należy przypilnować przed rozpoczęciem działań?
Na te i inne pytania związane z wystawianiem faktury do paragonu dla osoby prywatnej odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej »
O zwrot podatku od towarów i usług można się ubiegać wyłącznie wtedy, gdy na złożonej deklaracji wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Podatek naliczony to rodzaj podatku VAT, który występuje w momencie zakupu towaru lub usługi. Czytaj dalej »
Udokumentowanie fakturą usług zwolnionych z VAT jest konieczne wtedy, gdy dokumentu zażąda nabywca usługi. Nie zapominajmy o tym, że brak obowiązku wystawienia faktury nie jest równoznaczny z brakiem prawem do jej wystawienia. Czytaj dalej »
Dowód wewnętrzny pozwala na udokumentowanie różnych wydatków. Same nie są wystarczającą podstawą księgowania. Co więcej, wiele osób prowadzących działalność gospodarczą, nie zdaje sobie z prawy z ich istnienia. Czytaj dalej »
Prawo to ogół przepisów i norm prawnych, które regulują stosunki międzyludzkie w danej społeczności.
Natomiast prawo pracy jest gałęzią prawa, które obejmuje zakres stosunków pracy między pracownikiem a pracodawcą. Czytaj dalej »
Od października 2020 roku wprowadzono obowiązek oznaczania niektórych transakcji dokonywanych przez przedsiębiorstwa za pomocą kodów GTU. Jedna z częstszych wątpliwości podatników dotyczy stosowania kodu GTU_13. Czytaj dalej »
Noty korygujące i faktury korygujące to terminy często używane zamiennie zwłaszcza przez osoby, które nie są profesjonalnymi księgowymi. Tymczasem, jest to poważny błąd, ponieważ w obecnie obowiązującym polskim prawie podatkowym terminy te oznaczają dwa zupełnie różne rodzaje dokumentów. Czytaj dalej »
Prowadzenie spraw księgowo-podatkowych w przedsiębiorstwie, niezależnie od branży działalności gospodarczej, nie jest niczym prostym. Jedną z kwestii często pomijanych, acz istotnych z punktu widzenia księgowości oraz podatków, jest refakturowanie. Czytaj dalej »
W wyniku postępującej globalizacji, która przejawia się m.in. internacjonalizacją systemu gospodarczego, coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorstwa w ramach swojej codziennej działalności operacyjnej sprzedają bądź nabywają towary (usługi) od kontrahentów zagranicznych. Czytaj dalej »