Jak wysłać JPK?

Kategoria: | |
Program do faktur
Deklaracje VAT są przesyłane razem z informacją o ewidencji w dokumencie JPK. Wysłanie tego dokumentu nie jest jednak takie oczywiste dla każdego. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat, a także z tym których rozliczeń VAT dotyczy ta deklaracja.

Czym jest JPK z deklaracją?

Osoby, które są czynnymi podatnikami VAT, od początku października 2020 roku zamiast osobnych deklaracji VAT i JPK, muszą złożyć elektroniczny dokument JPK z deklaracją. Jest on zbudowany z następujących części:
  • ewidencyjnej - która zawiera ewidencję VAT procesu sprzedaży i zakupów w wersji rozszerzonej, która dotychczas była zawierana w pliku JPK,
  • deklaracyjnej - dotyczącej danych ujmowanych wcześniej w deklaracjach VAT - 7 i VAT - 7K, dotyczących zakupów i sprzedaży w danym okresie.
Deklarację JPK VAT mają obowiązek złożyć wszyscy podatnicy, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Nie ma tutaj znaczenia wielkość przedsiębiorstw. Prawo to dotyczy zarówno małych, średnich, dużych i mikroprzedsiębiorstw.

Dokument JPK VAT wysyła się do urzędu skarbowego w formie pliku XML, natomiast pozostałe deklaracje składa się już poza właściwym plikiem JPK (tj. plik VAT - 12, VAT - 8, VAT - 10, VAT - 14).

W jaki sposób złożyć deklarację JPK VAT?

Aby przygotować deklarację JPK VAT można skorzystać z kilku możliwości. Przede wszystkim można skorzystać z bezpłatnych programów, które są oferowane dla podatników. Dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów. Można także skorzystać ze specjalnego narzędzia: Klient JPK WEB, które pozwala na podpisywanie i wysyłanie różnych plików. Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie z aktualnego programu księgowego, który ma funkcje wysyłki plików JPK.

Podpisywanie deklaracji JPK

Kolejną bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę są sposoby podpisywania deklaracji JPK. W tym celu można wykorzystać Profil Zaufany, czyli bezpłatną formę podpisu elektronicznego, którą można bardzo łatwo założyć. Innym rozwiązaniem jest kwalifikowany podpis elektroniczny, czyli płatny podpis, który służy do podpisywania wszelkich dokumentów. Można go zakupić u jednego z certyfikowanych dostawców.

Trzecim, mniej popularnym rozwiązaniem są dane autoryzujące. Jest to kolejna bezpłatna metoda, do której potrzebny będzie PESEL, NIM, a także najważniejsze dane takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, a także kwota przychodu w ubiegłym roku.

Informacje o składaniu JPK

Deklarację JPK można także złożyć za pomocą pełnomocnika, jeżeli tylko będzie on posiadał pełnomocnictwo na specjalnym formularzu UPL - 1.

Bardzo ważne jest także przestrzeganie informacji dotyczących terminu składania deklaracji. Warto zaznaczyć, że obowiązują dwa warianty. Pierwszy z nich to rozliczenie miesięczne, a drugi to rozliczenie kwartalne. JPK wysyła się do 25. dnia miesiąca, natomiast przy rozliczeniu kwartalnym wypełnia się jedynie część dotyczącą ewidencji za dwa miesiące. Taki dokument także wysyła się do 25. dnia miesiąca.

Warto zaznaczyć, że jeśli 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub inny dzień, który jest wolny od pracy , wtedy deklarację należy złożyć w pierwszy dzień roboczy po tym dniu. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich terminów.

Deklaracja JPK to jeden z ważniejszych dokumentów, które należy wziąć pod uwagę prowadząc firmę. Przedsiębiorca powinien pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności, aby dobrze prowadzić interesy firmy i nie popaść w różne kłopoty. Prawo zmienia się bardzo szybko, czasami w trakcie jednego roku następują drobne zmiany, dlatego ważne jest to, żeby być na bieżąco.