Czym jest podatek należny i naliczony?
Podatek należny powstaje po stronie sprzedawcy w momencie dokonania sprzedaży towarów lub usług. Jest to kwota podlegająca wpłacie do Urzędu Skarbowego. Z kolei podatek naliczony powstaje w wyniku dokonania zakupu, po stronie odbiorcy. Jeżeli zakupy są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, wówczas może on pomniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli w danym miesiącu podatek należny jest wyższy niż naliczony, to należy dokonać wpłaty do Urzędu Skarbowego. Z kolei gdy podatek należny jest niższy niż naliczony, podatnikowi przysługuje prawo do zwrotu różnicy. W takiej sytuacji może także zawnioskować o przesunięcie tej nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy w kolejnym miesiącu przewiduje większą sprzedaż, a co za tym idzie, większy podatek do zapłaty. Wówczas dzięki posiadanej nadwyżce jego zobowiązanie podatkowe ulegnie zmniejszeniu.
Kiedy można odliczyć VAT z faktury zakupowej?
Zgodnie z Ustawą o VAT prawo do obniżenia wysokości podatku należnego o wielkość podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w stosunku do towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Zazwyczaj jest to po prostu moment sprzedaży danych towarów lub usług. Nie może to jednak nastąpić wcześniej, niż data otrzymania faktury. W praktyce podczas odliczania podatku VAT należy wziąć pod uwagę datę późniejszą:
- jeżeli przedsiębiorca dostanie fakturę wcześniej, a wykonanie usługi nastąpi później- bierzemy pod uwagę datę wykonania usługi
- jeżeli usługa zostanie wykonana wcześniej, a przedsiębiorca otrzyma fakturę później- bierzemy pod uwagę datę wpływu faktury
Dodatkowe miesiące na odliczenie VAT
Jeszcze do niedawna podatnicy mogli odliczyć podatek naliczony w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy (nie wcześniej niż w momencie wpływu faktury), lub w kolejnych dwóch okresach rozliczeniowych. Zasada ta obejmowała zarówno podatników rozliczających się co miesiąc, jak i co kwartał. Kolejne dwa okresy rozliczeniowe oznaczały, że gdy faktura zakupowa wpłynęła np. w lutym, to miesiące, w których można było odliczyć VAT obejmowały luty, marzec i kwiecień (czyli de facto do 25 maja, gdyż rozliczenie za dany miesiąc następuje do 25 dnia następnego miesiąca).
Obecnie, wraz z wprowadzeniem Slim VAT, termin na odliczenie VAT uległ wydłużeniu o jeden miesiąc. Analizując wcześniejszy przykład, gdy faktura wpływa w lutym, to teraz można ją uwzględnić w rozliczeniu za luty oraz trzy następne miesiące: marzec, kwiecień i maj (czyli do 25 czerwca). Powyższa zmiana dotyczy tylko podatników rozliczających się w okresach miesięcznych. Przedsiębiorców rozliczających się co kwartał nadal obowiązuje dodatkowy termin na odliczenie VAT z faktury zakupowej w wysokości dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, a więc dwóch kolejnych kwartałów.