Prawo to ogół przepisów i norm prawnych, które regulują stosunki międzyludzkie w danej społeczności.
Natomiast prawo pracy jest gałęzią prawa, które obejmuje zakres stosunków pracy między pracownikiem a pracodawcą. Czytaj dalej »
Noty korygujące i faktury korygujące to terminy często używane zamiennie zwłaszcza przez osoby, które nie są profesjonalnymi księgowymi. Tymczasem, jest to poważny błąd, ponieważ w obecnie obowiązującym polskim prawie podatkowym terminy te oznaczają dwa zupełnie różne rodzaje dokumentów. Czytaj dalej »
W wyniku postępującej globalizacji, która przejawia się m.in. internacjonalizacją systemu gospodarczego, coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorstwa w ramach swojej codziennej działalności operacyjnej sprzedają bądź nabywają towary (usługi) od kontrahentów zagranicznych. Czytaj dalej »
W dzisiejszych czasach można zaobserwować dynamiczny rozwój sieci e-commerce praktycznie na całym świecie. Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy przez Internet ponieważ mogą tego dokonywać z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu laptopa lub smartfonu. Czytaj dalej »
Według przepisów prawa transakcje powyżej 15 000 zł powinny być rozliczane poprzez konto bankowe. Co zrobić w sytuacji, gdy przedsiębiorca mimo wszystko dokonał zakupu powyżej tej wartości i zapłacił gotówką? Poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości dotyczące transakcji gotówkowych powyżej 15 000 zł. Czytaj dalej »
Jedna z liczb statystycznych, opisująca jednoosobową działalność gospodarczą, mówi, że 1/4 wszystkich tego rodzaju firm zawiesza działalność w pierwszym roku funkcjonowania. Dlaczego? Ponieważ na tę formę działalności gospodarczej decydują się często ludzie młodzi, bez wcześniejszego doświadczenia na rynku, natomiast ani ich wiek, ani brak doświadczenia nie chroni ich w żaden sposób przed konsekwencjami błędów. Czytaj dalej »
Podatek od sprzedaży detalicznej to temat wielu rozmów i artykułów, przewijający się już od kilku lat. Choć sam ustawa, która definiuje zasady tego podatku, została wprowadzona już w 2016 roku, to jednak efektywnie weszła w życie, począwszy od 1 stycznia 2021 roku. Czytaj dalej »
Nie zawsze trzeba zakładać własną firmę, aby prowadzić sprzedaż. Jednak są to określone przez administrację skarbową sytuacje. Jedną z nich jest przedświąteczna sprzedaż. Wiele osób wykorzystuje okres przedświątecznej gorączki, aby podreperować domowy budżet. Czytaj dalej »
Od października 2020 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Przesyłane do tej pory deklaracja VAT (podsumowująca poszczególne transakcje) oraz plik JPK_VAT (wykaz faktur ujętych w rejestrze VAT) zostały zastąpione przez nową strukturę oznaczoną JPK_V7M (w przypadku rozliczeń miesięcznych) oraz JPK_V7K (w przypadku rozliczeń kwartalnych). Czytaj dalej »
W obecnych czasach czas jest kluczową wartością, która często decyduje o wydajności firmy. Niestety niewielu przedsiębiorców zdała sobie sprawę z tego, że pracownik, który dobrze zarządza czasem pracuje dużo bardziej efektywnie i generuje znacznie większe zyski niż ten, który ma wątpliwości co do zakresu obowiązków i czasu, w jakim ma je wykonać. Czytaj dalej »