KRS to nic innego, jak Krajowy Rejestr Sądowy. Jest to baza danych, która składa się z trzech rejestrów. Można do nich zaliczyć: rejestr przedsiębiorców, rejestr stowarzyszeń, jak również rejestr dłużników niewypłacalnych. Czytaj dalej »
Nakazem zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym określa się nic innego, jak przede wszystkim swojego rodzaju orzeczenie, które charakteryzuje się tym, że zostaje wydawane wyłącznie na podstawie pozwu wniesionego do sądu. Czytaj dalej »
Wraz z prowadzeniem Nowej Tarczy antykryzysowej, zostało wprowadzonych szereg różnorodnych zmian, które odnoszą się również do zwolnienia ze składki ZUS. Rozwiązanie takie jest przede wszystkim skierowane do przedsiębiorstw, które musiały się borykać z różnymi obostrzeniami. Czytaj dalej »
Polski Nowy Ład obowiązuje od początku 2022 roku, a jego głównym założeniem jest obniżenie podatków. Jedną z najistotniejszych zmian jest tzw. ulga dla klasy średniej.
Dla kogo jest przeznaczona? Jak ją wyliczyć? Jakie kryteria należy spełnić? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Kogo dotyczy ulga dla klasy średniej?
Ulga dla klasy średniej jest przeznaczona dla pracowników, których miesięczne wynagrodzenie mieści się w przedziale 5 701 a 11 141 zł. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze związane jest z zaciąganiem zobowiązań finansowych. Dopóki przedsiębiorca posiada płynność i ma żadnych problemów z ich spłatą, to wszystko jest w porządku. Czytaj dalej »
Z pojęciem windykacji spotkał się prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek występował w roli dłużnika. Mówiąc prostym językiem jest to ściągnięcie długów nieuregulowanych w wyznaczonym terminie, będące alternatywą dla czynności egzekucyjnych wykonywanych w trybie sądowym. Czytaj dalej »
Działanie na rynku w Polsce niejako wymusza kontakty z innymi firmami, a te należy zabezpieczać umowami. Przedmioty wykonania umowy mogą być naprawdę różne, podobnie jak ich szczegółowa zawartość, ale z punktu widzenia prawa bardzo ważne są terminy. Czytaj dalej »
Dokumentacja prowadzona jest w firmie w zależności od przyjętych reguł i zasad w polityce rachunkowości i stanowi dowód księgowy dokonanych operacji gospodarczych.
Na dokumentach księgowych niekiedy dokonuje się także zapisu dekretacji ujętej w księgach, choć nie jest to wymóg konieczny. Czytaj dalej »
Nota korygująca jest dokumentem, który nie jest księgowany, a jego celem jest jedynie poprawienie uprzednio wystawionej faktury. Rola noty korygującej sprowadza się więc jedynie do naprawienia błędów powstałych w wyniku wcześniej wystawionych faktur. Czytaj dalej »
Dowód wewnętrzny pozwala na udokumentowanie różnych wydatków. Same nie są wystarczającą podstawą księgowania. Co więcej, wiele osób prowadzących działalność gospodarczą, nie zdaje sobie z prawy z ich istnienia. Czytaj dalej »