Top 10 programów do fakturowania
W małych firmach podstawą funkcjonowania jest dobry program do faktur. W Polsce dostępne jest kilkanaście propozycji, które można wykorzystać. Do dyspozycji są zarówno programy darmowe jak i płatne. Czytaj dalej »
W małych firmach podstawą funkcjonowania jest dobry program do faktur. W Polsce dostępne jest kilkanaście propozycji, które można wykorzystać. Do dyspozycji są zarówno programy darmowe jak i płatne. Czytaj dalej »
Wszelkiego rodzaju księgowość przez całe dekady kojarzona była ze stosami papierowych dokumentów zapełniających biurowe szafki i szuflady. W ciągu ostatniej dekady jednak sytuacja ta zaczęła się diametralnie zmieniać, w związku ze zjawiskiem coraz powszechniejszego przenoszenia prowadzenia dokumentacji i fakturowania do wariantu elektronicznego. Czytaj dalej »
Przepisy regulujące kwestię ochrony danych osobowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Takim przepisom podlegają również faktury, które w praktyce gospodarczej wystawiane są zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych, ponieważ mogą znajdować się na nich dane osobowe nabywcy. Czytaj dalej »
Faktura to podstawowy dokument rozliczeniowy i księgowy, potwierdzający transakcję pomiędzy sprzedającym a kupującym. Podmiot, który wystawia fakturę, musi stosować się do przepisów podatkowych, określających elementy jakie powinny się na niej znaleźć oraz do kiedy i w jakich przypadkach należy ją wystawić. Czytaj dalej »
Faktura to podstawowy dokument w transakcjach między podmiotami. Pojęcie, jak i dokument, który za nim się kryje zostały opisane w Ustawie o podatku od towarów i usług. Obecnie można ją wystawiać w formie papierowej lub elektronicznej. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT wystawiają faktury bez VAT - są to tzw. nievatowcy. By nimi zostać, podmioty muszą spełnić określone kryteria regulowane aktami prawnymi. Faktury generowane przez nievatowców różnią się od faktur wystawianych przez czynnych płatników VAT. Czytaj dalej »
Wszyscy przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz podmiotów zagranicznych muszą przestrzegać podstawowych zasad dotyczących fakturowania tego typu transakcji. Poniżej kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć typowych błędów. Czytaj dalej »
Transakcje zagraniczne wymagają stosowanie szeregu przepisów dotyczących fakturowania i korygowania dokumentacji. Jakie przepisy zastosować w tym przypadku? O czym należy pamiętać? Dokumentowanie dostaw Od 1 stycznia 2020 wprowadzono zmiany z zakresie dokumentowania dostaw wewnątrzwspólnotowych. Czytaj dalej »
W dobie dynamicznie zmieniających się procedur oraz przeniesienia wielu działań firm w sferę online elektroniczne fakturowanie to duża wygoda zarówno dla przedsiębiorców, jak i ich kontrahentów. Czytaj dalej »
Prowadzenie działalności gospodarczej jest ściśle związane z prowadzeniem księgowości i wystawianiem dokumentów potwierdzających dokonanie transakcji. Najczęściej wystawiana jest faktura, która musi zawierać konkretne dane i zostać dostarczona w odpowiedniej formie. Czytaj dalej »