Złożenie własnoręcznego podpisu na zeznaniu podatkowym warunkuje prawidłowość jego złożenia w urzędzie skarbowym. Ustawodawca daje jednak możliwość odejścia od tej reguły poprzez ustanowienie osoby pełnomocnika, który owe zeznanie będzie uprawniony podpisać w imieniu podatnika. Czytaj dalej »
Firmy nie osiągające przychodów z prowadzonej przez siebie działalności w okresie wakacyjnym mogą ją na ten czas zawiesić w efekcie czego nie ponoszą kosztów związanych z płatnościami składek na ubezpieczenia. Czytaj dalej »
Aplikacja inTaxo jest mobilnym darmowym narzędziem do wystawiania faktur przy pomocy smartfona. W każdej chwili i w każdym miejscu można mieć dostęp do bazy swoich klientów i wystawić fakturę czy to będąc u klienta czy w podróż służbowej. Czytaj dalej »
Telefon komórkowy jest urządzeniem, które w znaczący sposób ułatwia ludziom życie. Dzięki wielu aplikacjom to urządzenie służy nie tylko do rozmów czy wysyłania krótkich wiadomości tekstowych ale także może ułatwić prowadzenie biznesu. Czytaj dalej »
Obowiązek podatkowy ciąży na każdym przedsiębiorcy niezależnie od jego statusu. Podatnicy są jednak zmuszani przepisami prawa również do ponoszenia opłat dodatkowych tzn. para podatków. Wszystko za sprawą niezdecydowania organów podatkowych co do kwestii finansowania bieżących potrzeb państwa – co ma być finansowane z podatków a co z opłat skarbowych. Czytaj dalej »
Urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę w firmie w celu dokonania weryfikacji poprawności i zgodnych z prawdą rozliczeń podatkowych. Przepisy prawa nakładają tutaj na fiskusa obowiązek powiadomienia o fakcie przeprowadzenia kontroli w formie pisemnej. Czytaj dalej »
Przez wiele lat przedsiębiorcy, którzy stali się płatnikami podatku od towaru i usług – VAT – z uwagi na zakres wykonywanych usług lub przekroczony limit 150.000 złotych minimalnego obrotu do wejścia w VAT, musieli zapłacić 170 złotych opłaty. Czytaj dalej »
Kontrola skarbowa w firmie to często wiele problemów, z którymi musi borykać się przedsiębiorca, który się do niej przygotowuje.
Obecnie przepisy nie zezwalają na przeprowadzenie jej bez wcześniejszego poinformowania kontrolowanego podmiotu (poza sytuacją kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez pracodawcę przestępstwa przeciwko obrotowi finansowemu). Czytaj dalej »
Składanie deklaracji podatkowych przez Internet pomimo, że daje możliwość oszczędności czasu i pieniędzy przez podatników nadal nie jest często praktykowana. Wiele osób zarówno fizycznych jak i przedsiębiorców nadal woli składać pisma w formie tradycyjnej bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Czytaj dalej »
Z początkiem roku 2015 polepsza się sytuacja firm i przedsiębiorstw oferujący swoje usługi elektroniczne osobom prywatnym. Zmiany dotyczą głównie rozliczania vatu.
Od początku bieżącego roku przedsiębiorstwa oferujący usługi nadawcze, telekomunikacyjne oraz elektroniczne osobom prywatnym z innych krajów Unii Europejskiej zostaje zmieniony sposób naliczania vatu. Czytaj dalej »