Zakładanie i zamykanie firmy.

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest rejestracją bezpłatną i odbywa się poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rejestracji można dokonać osobiście w urzędzie gminy na wniosku CEIDG-1 lub poprzez Internet posiadając aktywny Profil Zaufany ePUAP.

CEIDG informuje urząd skarbowy jednak do ZUS należy dokonać zgłoszenia osobiście na wniosku ZUS ZUA/ZZA. Składka na ZUS może być pełna lub obniżona na warunkach preferencyjnych pod warunkiem, że przyszły przedsiębiorca w ostatnich 5 latach nie prowadził działalności oraz w nowej nie będzie świadczył usług dla byłego pracodawcy.

Należy pamiętać, że korzystanie z obniżonej składki ZUS nie uprawnia do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych w przypadku zamknięcia firmy.


W zależności jakie usługi będą wykonywane, może być obowiązkowa rejestracja do VAT wynikająca z ustawy. Jeżeli jest wymagana rejestracja do VAT wówczas należy wysłać do urzędu wniosek VAT-R (rejestracja do VAT jest bezpłatna). W zależności od sprawnego działania systemu ePUAP oraz kolejek w urzędzie, działalność można zarejestrować w czasie od jednej do kilkunastu godzin. Nie jest wymagana wizyta w GUS oraz rejestracja w Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidzie. Przedsiębiorca musi wybrać numery PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) pod którymi będzie wykonywał usługi. Nazwą firmy będzie Imię i Nazwisko przedsiębiorcy oraz dodatkowa opcjonalna nazwa jaką sobie ustali.

Wystawiaj faktury w intaxo.pl

Założyłeś firmę? Zarejestruj się i rozliczaj się online!Zakładam konto


Kolejnym ważnym krokiem jest siedziba firmy. Może nią być własnościowe mieszkanie lub dom wówczas można rozliczyć proporcjonalnie koszty w stosunku do ustalonej powierzchni na działalność, można również wynająć lokal biurowy wówczas całość faktury z czynszu stanowi koszt uzyskania przychodu, jak również jeżeli właściciel mieszkania najmowanego wyrazi pisemną zgodę można zarejestrować firmę w mieszkaniu wynajmowanym.

Ciekawym miejscem na zarejestrowanie siedziby jest wirtualne biuro lub „adres dla firmy”. Założenie konta firmowego nie jest obowiązkiem, jednak może okazać się bardzo wygodne przy rozdzieleniu finansów firmy od prywatnych. Obowiązek stosowania kasy fiskalnej pojawia się od kwoty sprzedaży przekraczającej 20.000 PLN na rzecz prywatnych klientów lub jeżeli jest ustawowo narzucone. Oczywiście po założeniu działalności bardzo ważne jest przepisowe rozliczanie księgowości i tutaj warto jest zlecić usługę do wyspecjalizowanego biura rachunkowego. Warto jest zwrócić się do księgowej przed rejestracją firmy w celu pomocy w wyborze właściwej formy opodatkowania.

W sytuacji zmierzającej do zamknięcia lub zawieszenia firmy również należy dokonać tego w CEIDG. Zawiesić firmę można na czas od 30 dni do 24 miesięcy. Po okresie 24 miesięcy zawieszenia urząd dokonuje wykreślenia działalności z rejestru. Sporządzenie wykazu składników majątku firmy. Sporządzenie odpowiednich spisów z natury. Wyrejestrowanie z ubezpieczeń w ZUS na formularzu ZUS ZWUA.