ZUS od przychodu - jakie korzyści?

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
Wiele osób waha się przed założeniem działalności gospodarczej ze względu na wysokość koniecznych do opłacania składek ZUS. Choć istnieją rozmaite ulgi w tym zakresie, niektórzy wciąż obawiają się, że te ułatwienia w dłuższej perspektywie okażą się niewystarczające.

Dlatego właśnie w roku 2019 wprowadzono nowe rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom, którzy działają na niewielką skalę i w związku z tym osiągają stosunkowo niewielkie przychody.

Korzyści z opłacania ZUS od przychodu

Naczelnym zadaniem systemu opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości uzależnionej od osiągniętych przychodów jest ułatwienie prowadzenia działalności tym przedsiębiorcom, którzy nie są rynkowymi gigantami i nie celują w ogromne zarobki. Niewielkie biznesy również potrafią być dochodowe i sprawiać dużą przyjemność, jednak czasem może pojawiać się obawa o to, czy wysokie składki nie wpłyną negatywnie na możliwości finansowe firmy. Rozwiązanie procentowe może być sporym wsparciem dla właścicieli przedsiębiorstw, dlatego wiele osób bardzo cieszy się z jego wdrożenia.

ZUS od przychodu - o czym trzeba pamiętać?

Regulacje prawne nakładają jednak na właścicieli firm szereg ograniczeń, jeśli chodzi o przywilej korzystania z procentowego naliczania składek ZUS. Przede wszystkim, aby zakwalifikować się do miana przedsiębiorców działających na niewielką skalę, trzeba zmieścić się w ustalonym odgórnie limicie zarobków. Oprócz tego obowiązują także obostrzenia pod względem długości wnoszenia wpłat w obliczanej z uwzględnieniem przychodu wysokości. Istnieją też dodatkowe przepisy, które całkowicie uniemożliwiają ten sposób rozliczania się z ZUS. Trzeba zatem zapoznać się dokładnie z prawem w tym zakresie, aby dowiedzieć się, czy aby na pewno znajdziemy się w grupie osób uprawnionych.

Niemniej jednak wydaje się, że pomysł z opłacaniem ZUS od przychodu jest całkiem dobry i przydatny. Część przedsiębiorców z pewnością docenia tego rodzaju udogodnienia dla firm działających na niewielką skalę.