Terminal płatniczy – czy jest obowiązkowy?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Płatności bezgotówkowe to już w naszym kraju codzienność. Klienci coraz częściej chcą płacić przy pomocy kart, a przedsiębiorcy obserwujący ten trend coraz chętniej decydują się na korzystanie z terminala płatniczego, choć w żadnych przepisach nie ma takiego obowiązku.

W żadnych polskich ustawach czy rozporządzeniach nie ma zapisów mówiących, że przedsiębiorca musi umożliwiać swoim klientom płatność przy pomocy karty i terminala. W praktyce jednak na opcję taką decyduje się coraz większa liczba osób prowadzących własną działalność – i to z różnych branż, o różnej wysokości przychodów, zajmujących się sprzedażą towarów i usług, hurtową i detaliczną. Powód jest prosty. W Polsce z roku na rok rośnie liczba płatności bezgotówkowych – nasi rodacy, zwłaszcza z młodszych pokoleń, coraz chętniej płacą kartą, więc przedsiębiorcy – nie chcąc stracić klientów – muszą im to po prostu umożliwiać.

Oczywiście nie można wykluczyć, że rząd prędzej czy później zdecyduje się na wprowadzenie obowiązku posiadania terminali płatniczych przez przedsiębiorców, którzy zajmują się sprzedażą detaliczną. Obecny rząd czynił już takie przymiarki, ale w połowie 2018 r. poinformowano, że prace nad odpowiednimi rozwiązaniami odłożono na okres przynajmniej na kilka miesięcy. Oprócz stopniowego obowiązkowego wprowadzania terminali do firm (przede wszystkim gastronomicznych, hotelarskich, remontowych czy stacji benzynowych), rząd chciał, by znalazły się one również w jednostkach administracji publicznych.

Oczywiście wprowadzenie terminala płatniczego do firmy niesie ze sobą pewne koszty – związane np. z dzierżawą urządzenia czy prowizjami od każdej transakcji. Jeśli przedsiębiorca obawia się, że będzie to dla niego nieopłacalne, może wziąć udział w rządowym programie "Polska Bezgotówkowa". Realizowany jest przez organizacje płatnicze Visa i Mastercard, agentów rozliczeniowych i wydawców kart pod patronatem Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. W jego ramach w małych i średnich firmach instalowane są bezpłatne terminale płatnicze. Przez rok przedsiębiorca – jeśli spełni określone warunki – może używać terminala bez ponoszenia kosztów.