Sklep internetowy. Jak założyć?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Jednym z najczęściej podawanych przez internautów pomysłów na biznes jest stworzenie własnego sklepu internetowego. Jednak pomysł na tyle mało oryginalny co trudny w realizacji. Dlaczego?

Sama idea sklepu internetowego jest chyba tak stara jak sam internet. To co dotychczas sprzedawane było w tradycyjnym sklepie przy głównej ulicy lub na bazarze trafia na stronę internetową. Tam odwiedzający ją internauci mogą, bez wychodzenia z domu, dokonać zakupu a towar przywiezie kurier lub wysłany zostanie pocztą. Szybko, taniej i bez straty czasu. A skoro tak to sklep internetowy jest idealnym pomysłem na własną firmę. Tak przynajmniej się każdemu wydaje.

Jaki sklep taki zysk

W sieci znaleźć można wiele sklepów, które oferują najróżniejsze towary a nawet usługi. Jedne oferują pospolite towary jak np. kosmetyki, inne zaś wyspecjalizowane produkty. Przyznać należy, że te drugie szybciej odniosą sukces. Dlaczego?

Nie jest tajemnicą, że większość odwiedzin każdej strony internetowej a więc i sklepu stanowią wejścia z wyszukiwarek. Aby sprzedawać bardzo popularne produkty należy przebić się przez olbrzymią konkurencję do pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania Google. Aby tak się stało trzeba się nieustannie pozycjonować a strona, którą w ten sposób promujemy musi być bardzo dobrze zoptymalizowana. Jednak być w Google na wysokich pozycjach na kila a nawet kilkadziesiąt fraz to za mało.

Promocja inna niż wszystkie

Posiadanie własnego sklepu internetowego wymusza na nas pozycjonowanie metodą Long Tail (tzw. długi ogon). Chodzi o to, aby nasza strona była widoczna na jak największą ilość fraz kluczowych. Przyjmuje się, że dobrze zoptymalizowana strona sklepu internetowego może być widoczna w wyszukiwarkach na tyle fraz kluczowych ile w ciągu miesiąca jest odwiedzin. Oczywiście to tylko teoria, bo w praktyce zawsze znajdą się frazy, z których jest nieraz kilkaset wejść miesięcznie. Jak sprawić, aby nasza strona internetowa była odwiedzana z tak dużej ilości fraz? Czy jest to w ogóle możliwe?

Powiedzmy, że sprzedajemy oprogramowanie komputerowe. Początkujący e-przedsiębiorca zacznie promować się na słowa "programy", "oprogramowanie" czy "programy komputerowe". Sęk w tym, że takich jak on jest setki i każdy chce być w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania google na te właśnie frazy. Nawet, gdy uda się to osiągnąć to ewentualny spadek pozycji na którekolwiek słowo, spowoduje znaczny spadek odwiedzin sklepu a więc i zysku.

A przecież należy się zastanowić, co tak naprawdę wpisują internauci? Co Ty wpisał byś w google szukając np. programu antywirusowego konkretnego producenta? Czy wpisał byś "programy"? Raczej nie. To bardzo ogólne słowo. Prędzej wpisał byś nazwę samego programu a często nawet jego wersję. Jeśli zależy ci na cenie dopiszesz też "tanio". Czyż nie?

Miej strategie

Decydując się na sklep internetowy, w którym będziemy oferować produkty jakich dużo w internecie, warto rozważyć jego promocję na frazy ściśle związane z oferowanym towarem. Nie warto skupić się tylko na kilku topowych frazach. To bardzo drogi i ryzykowny zabieg.

Oczywiście aby strona wyświetlała się w wynikach organicznych na tysiące fraz musi być dobrze zbudowana i oczywiście pozycjonowana. Sam proces pozycjonowania to często kilka lat i nie warto rezygnować nawet jeśli po roku nie ma efektów takich, jakie zaplanowaliśmy.

Alternatywa

Jeśli już zaczęliśmy pozycjonować wymarzony sklep internetowy, ale potrzebujemy mieć odwiedziny natychmiast, warto uruchomić kampanie linków sponsorowanych. Pamiętać jednak należy, że tu obowiązuje ta sama zasada jak przy pozycjonowaniu. Duża ilość fraz kluczowych zmniejsza koszty kampanii a jednocześnie zwiększa jej skuteczność. Więcej o programie Google AdWords znajdziesz na stronie Google.pl w nakładce "Reklamuj się w Google". To sprawdzony i skuteczny sposób dotarcia do potencjalnych klientów.

Wspomaganie sprzedaży

Mając działający już internetowy biznes warto pomyśleć o sprawnym wystawianiu faktur swoim klientom. Aplikacja do fakturowania online to idealne narzędzie, które dzięki API umożliwia integrację z zewnętrznymi aplikacjami (np. sklepem internetowym). Dobrze skonfigurowany sklep i narzędzie do fakturowania online zautomatyzuje wystawiania faktur i przyspieszy proces wysyłki towaru.

Dowiedz się więcej o API i ułatw sobie fakturowanie z aplikacją intaxo.pl.