Telefonia VoIP – dlaczego warto o niej pomyśleć?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Telefonia VoIP pozwala na przeprowadzanie rozmów telefonicznych przez internet. Stanowi dzięki temu ciekawą alternatywę dla tradycyjnych telefonów i znajduje zastosowania zarówno u użytkowników indywidualnych, jak i w biznesie. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania?

VoIP jest skrótem z języka angielskiego od Voice over Internet Protocol. Jest to technologia umożliwiająca przekazywanie rozmów przez internet. Można z niej korzystać za pomocą komputera i zainstalowanego na nim komunikatora internetowego. Jednak nie jest to zawsze najwygodniejsze rozwiązanie. Dlatego powstały specjalne urządzenia nazywane telefonami VoIP. Telefony te podłączane są bezpośrednio do łącza internetowego i dają możliwość przeprowadzania rozmów bez pomocy komputera.

Niższe ceny połączeń

Rozmowy przez telefon VoIP również odbywają się za pośrednictwem operatora. Tak jak w przypadku tradycyjnych odpowiedników każdy operator posiada własny cennik połączeń. Jednak są one znacznie niższe niż te wykonywane za pomocą telefonów komórkowych, czy stacjonarnych. Cena jest główną zaletą prowadzenia rozmów telefonicznych przez internet. Oszczędności, jakie można uzyskać w ten sposób, są największe w dwóch przypadkach: dużej liczby wykonywanych połączeń i częstych rozmowach zagranicznych. Dlatego przestawienie się na telefonię VoIP jest najbardziej opłacalne dla przedsiębiorców.

Uniwersalność

Ważną informacją dla osób zastanawiających się nad zakupem telefonu VoIP jest to, że można z niego dzwonić również na tradycyjne telefony komórkowe i stacjonarne. Cena połączenia na poszczególne rodzaje telefonów zależy od wybranego operatora, ale oznacza to, że telefonia VoIP jest tak samo praktyczna, jak zwykła. Dlatego po dokonaniu zmiany sposobu prowadzenia rozmów w firmie może być ona praktycznie niewidoczna. Poza tym urządzenia VoIP mogą działać wszędzie, można je swobodnie przenosić i używać w różnych budynkach, a nawet za granicą. Potrzebują tylko połączenia internetowego. To dodatkowo zwiększa ich praktyczność i uniwersalność.

Dostęp do większej liczby klientów

Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie oferuje telefonia VoIP, właściciele wszystkich rodzajów firm mogą powiększyć rozmiary swojego biznesu. Tanie połączenia szczególnie zagraniczne ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości i poszerzanie rynków zbytu. Możliwe jest zdobywanie w ten sposób zarówno nowych klientów, jak i na przykład nowych zagranicznych dostawców towarów. Dlatego wykorzystanie tej technologii może mieć dla przedsiębiorców dużą wartość dodaną.