Startup'y które odniosły sukces

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Startupy to tymczasowe organizacje lub innowacyjne przedsiębiorstwa, które dążą do szybkiego wzrostu poprzez poszukiwanie i wdrażanie powtarzalnego, skalowanego i rentownego modelu biznesowego. Działalności te najczęściej finansowane są z własnych środków zgromadzonych przez założycieli, ze środków pozyskanych od aniołów biznesu, którzy widzą potencjał w pomyśle organizacji lub z funduszy społecznościowych oraz pozyskanych w drodze średnio i długoterminowych inwestycji.

Poniżej znajduje się opis trzech startupów, które osiągnęły niekwestionowany sukces.

Platige Image - grafika komputerowa i animacje

Platige Image specjalizuje się w tworzeniu profesjonalnych animacji i efektów specjalnych. Początkowo firmę tworzył niewielki zespół, który zajmował się głównie produkcją teledysków i reklam. Po pewnym czasie zespół zaczął się powiększać o kolejnych specjalistów, a firma zwiększyła zakres swojej działalności. Efekty specjalne przygotowane przez tę markę można było oglądać na przykład w filmie Wiedźmin 3. Prace wychodzące spod ręki specjalistów Platige Image były nominowane do prestiżowych nagród, m.in. do Oscara, Złotej Palmy i Złotych Lwów. Firma tworzy filmy i animacje z wielu dziedzin, np. zwiastuny gier, które zdobyły popularność na rynku zagranicznym, efekty specjalne do wielu dzieł kinowych, filmy edukacyjne, a także produkcje telewizyjne i teledyski.

Vocabla - nauka języków obcych

Marka początkowo znana była pod inną nazwą - Lingapp. Vocabla to serwis online dostępny przez platformę internetową na komputerach stacjonarnych i aplikacja mobilna obsługiwana przez system iOS i Android, za pomocą której można nauczyć się języka obcego. Obecnie startup finansowany jest przez krakowski fundusz inwestycyjny. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest Michał Dyrda. Początkowo Vocabla służyła głównie Polakom, aczkolwiek później stała się ona popularna również w takich krajach jak Argentyna, Chile, Chiny czy Hiszpania. Dzięki aplikacji użytkownik może powtarzać angielskie słowa i poznawać nowe wyrażenia oraz dodawać do swojego panelu zasłyszane frazy. Vocabla umożliwia również komunikowanie się pomiędzy użytkownikami, co pozwala ćwiczyć zdobyte umiejętności w praktyce.

Technology Applied - druk trójwymiarowy

Wydruk 3D staje się coraz bardziej popularny w wielu dziedzinach życia. Technology Applied nadąża za tym trendem i sukcesywnie realizuje usługi z zakresu druku trójwymiarowego. Wykonuje prace służące celom badawczym i testowym oraz ocenie wizualnej, dzięki produkcji jednego egzemplarza prototypowego. Projektowanie 3D i technologia takiego druku pozwala również na produkowanie krótkich serii części i produktów. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie początkowych kosztów produkcji i skrócenie czasu realizacji. Marka bazuje na technologii SLS, która pozwala na druk 3D kilku części, modeli i gotowych produktów jednocześnie, FDM, która umożliwia obserwowanie procesu powstawania prototypu i obiektu na platformie roboczej oraz na technologii Polyjet, która z kolei pozwala na wykorzystywanie wielu materiałów i łączenie materiałów o różnych właściwościach.