Składka na ZUS nie zawsze możliwa do odliczenia

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
Przysługujące podatnikom będącym czynnymi VAT-owcami prawo odliczeń podatku dochodowego nie zawsze uprawnia do odliczeń z tytułu opłacanych składek ubezpieczeniowych. Zgodnie z przepisami ustawy odliczeniom podlegają jedynie składki ubezpieczeń społecznych odliczone od osiągniętego dochodu – tylko takie stanowią podstawę do zmniejszenia kwoty podatku.

Również w wyjątkowych przypadkach np. dotyczących składek z podstawą stanowiącą dochód zwolniony z podatku prawo do odliczeń nie będzie przysługiwać. Podstawą interpretacji są przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21. Od podatku nie odliczymy więc m.in. odszkodowań, wygranych w grach hazardowych na automatach typu „jednoręki bandyta”, kwot ubezpieczeń osobowych i majątkowych jak też nie zaliczymy dochodów uzyskanych przez firmę jeżeli działa ona w specjalnej strefie ekonomicznej.

Faktury online

Załóż konto i korzystaj z intaxo.plZakładam konto


Pośród przepisów Ordynacji Podatkowej znajdziemy również zapisy mówiące o tym, że składki nie mogą być odliczone od dochodów wyłączonych przez organy administracji rządowej np. ministra do spraw finansów publicznych. Warto zapamiętać także, że jeżeli przedsiębiorca otrzymał zwrot składek ZUS to także nie może zaliczyć ich na poczet kosztów uzyskania przychodu. Dlatego też przepisy w tym względzie są korzystne tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców rozliczających się podłóg skali podatkowej lub podatku liniowego – mogą wówczas „wrzucić” składki w koszty nawet wówczas gdy przedsiębiorstwo poniosło stratę finansową.