Samodzielnie załóż firmę

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Jak wynika z CEIDG na początku tygodnia rejestruje się najwięcej działalności gospodarczych. Prym wiedzie tu poniedziałek. Najgorzej jest w weekend i koniec tygodnia gdzie jednoosobowych działalności gospodarczych nie przybywa.

Ten stan rzeczy wynika z tego, że przedsiębiorcy weekend przeznaczają na kompletowanie dokumentów po czym, najczęściej w poniedziałek, udają się do urzędu rejestrować firmy. To w poniedziałki wg statystyk CEIDG w urzędach pojawia się najwięcej wniosków o rejestrację firmy.

Jak zacząć?

Otwierając działalność gospodarczą można wybrać jeden z kilku sposobów obecnie dostępnych. Pierwszym ostatnio bardzo popularnym sposobem jest wypełnienie wniosku na stronie firma.gov.pl. Niezbędne jest jednak dysponowanie podpisem elektronicznym. Można tęż bez e-podisu jednak wymagany jest zaufany profil na ePUAP. Bez tego trzeba będzie dodatkowo w urzędzie gminy stawić się osobiście i podpisać się pod stosownymi dokumentami.

Drugi również popularny tradycyjny sposób to udanie się do urzędu gminy gdzie należy wypełnić stosowny formularz i złożyć w odpowiednim okienku. Można też wypełniony już wniosek przesłać do urzędu gminy listem poleconym jednak tu konieczna będzie wcześniejsza wizyta u notariusza.

Nie taki diabeł straszny

Rejestrując działalność gospodarczą początkujący przedsiębiorca napotkać się może na rzeczy, które sprawić mogą pewne kłopoty. Jedną z nich, jest dobór odpowiednich dla działalności kodów PKD. Najczęściej problem taki pojawia się, gdy mamy innowacyjny pomysł na biznes, który wykracza poza ujęte w PKD rodzaje działalności. Inne rodzaje działalności gospodarczej wiążą się z koniecznością uzyskanie odpowiednich licencji i zezwoleń bądź też uzyskania wpisu do ewidencji działalności regulowanej.Dodatkowe problemy pojawić się mogą w chwili zgłoszenia firmy do ZUS.

Mimo, że rejestracja firmy może wydawać się procedurą skomplikowaną to jednak większość rozpoczynających przygodę z biznesem osób nie ma z tym problemu. W końcu każdego roku rejestruje się w naszym kraju ponad 300 tysięcy firm.