Przykłady małych biznesów

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Mówi się, że do założenia własnego biznesu wymagane jest duże doświadczenie w danej dziedzinie. Jest to oczywiście prawda, ponieważ nie posiadając wiedzy i umiejętności trudno będzie nam konkurować z innymi. Wraz z rozmiarem firmy wymagania te stają się proporcjonalnie mniejsze, jednak w takiej sytuacji z kolei potrzebny jest duży kapitał.

Istnieje jednak pewna grupa małych interesów, która nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani dużego nakładu finansowego. Oto kilka sprawdzonych przykładów drobnych biznesów.

1. Strona internetowa

Samo prowadzenie strony internetowej nie wymaga dużych zdolności. Również koszty są stosunkowo niskie. Oczywiście zależy to od jej rozmiarów, jednak do zarządzania niewielkich rozmiarów serwisem wystarczy nawet jedna osoba. Do kosztów zalicza się stworzenie samej witryny, utrzymanie serwera, domeny i teksty. Jeżeli planujemy jednak stworzyć mini serwis, to nawet sami możemy się tym zająć w chociażby popularnym ostatnio wordpressie. Również teksty możemy pisać samodzielnie, zredukuje to koszty jej prowadzenie do minimum. Roczny koszt domeny i serwera dla niewielkiego serwisu, to ok 100 złotych rocznie w dobrej ofercie. Oczywiście sama strona nie przynosi żadnych zysków, możemy jednak skorzystać z opcji wstawienia reklam lub linków do stron partnerskich, które oferują nam prowizję od kupionych dzięki naszej stronie produktów. Najtrudniej jest jednak wypromować naszą stronę, pozycjonowanie i promocja mogą wynieść nas o wiele więcej, niż samo założenie i prowadzenie strony.

2. Sklep internetowy

Kolejny przykład internetowej działalności. Sprzedawać możemy właściwie wszystko, a dzięki temu, że nie ponosimy kosztów wynajmu lokalu, możemy być bardziej konkurencyjni niż zwykłe sklepy. Tak naprawdę wcale nie musimy posiadać żadnego towaru. Wiele hurtowni posiada opcje bezpośredniej wysyłki do klienta, dzięki czemu jesteśmy tylko pośrednikiem. Koszty są podobne jak w przypadku strony internetowej, zależnie od jego rozmiaru. Oczywiście jak w każdym biznesie internetowym należy poświęcić większą uwagę promocji naszego sklepu.

3. Punkt ksero

Do prowadzenia tego typu działalności musimy posiadać kapitał potrzebny na zakup ksera i rozruch oraz niewielki lokal w dobrej lokalizacji. Najlepszym miejscem na założenie takowego punktu są prawdopodobnie uczelnie wyższe - studenci na dużą skalę kserują swoje notatki, szczególnie w czasie sesji. Innym miejscem będą okolice miejsc pracy, które nie posiadają własnego ksera. Jest to jednak rzadko spotykane zjawisko w dzisiejszych czasach. Jeśli owe usługi ksero wzbogacimy o skanowanie i nagrywanie dokumentów oraz inne usługi introligatorskie, jest wysokie prawdopodobieństwo, że poszerzymy grono klientów i staniemy się prężnie działającą firmą.

4. Automaty z napojami, przekąskami

Samo prowadzenie automatu ogranicza się do wymiany zapasów oraz dbania o jego stan techniczny. Najlepszym miejscem na postawienie automatów są miejsca publiczne, dworce, szkoły, uczelnie, szpitale, duże zakłady pracy. Musimy uważać, aby było to dosyć bezpieczne miejsce, najlepiej monitorowane, bo w przeciwnym razie ktoś może pozbawić nas naszego źródła dochodu uszkadzając go i rabując. Problem z tego rodzaju działalnością jest problemem natury skali. Posiadanie jednego automatu jest tak naprawdę mało opłacalne, biznes opłaca się, gdy posiadamy takowych co najmniej kilka. Jest to jednak już spora inwestycja biznesowa. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie założenia takowego automatu jako dodatku.

5. Małe stoiska/sklepiki

Nie musi tutaj wcale chodzić o sprzedaż waty cukrowej na festynach ani okularów przeciwsłonecznych na ogromnym upale. Chociaż jeżeli coś takiego istnieje, to z całą pewnością interes ten jest dochodowy, dlatego możemy zainwestować także w coś takiego. Sprzedaż owoców, warzyw, założenie małego sklepiku, stoiska z lodami, możliwości jest naprawdę wiele.

Przed założeniem własnego biznesu należy przede wszystkim wszystko zaplanować i przeanalizować. To, że ktoś na czymś zarabia nie oznacza, że również w naszym przypadku tak będzie. Należy przeanalizować nasze możliwości, sprawdzić konkurencję i sporządzić dokładny biznes plan.

A jeśli już wystartujesz ze swoim biznesem, warto wtedy (a może nawet wcześniej) pomyśleć o oprogramowaniu, które nie tylko ułatwi Ci prowadzenie firmy (księgowość w oparciu o KPiR) ale jest w przystępnej cenie. Warto rozważyć aplikację do księgowości internetowej, gdzie po opłaceniu niewielkiego abonamentu dostaniemy dostęp do programu i nie będziemy zależni od zewnętrznego biura rachunkowego.