Prosta księgowość internetowa dla małej firmy

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Według raportu Ministerstwa Gospodarki, dzięki wysiłkom przedsiębiorców Polska odnotowała w 2011 roku wyrost gospodarczy na poziomie 4,3% PKB. Znalazła się tym samym w gronie europejskich liderów. Sukces ten to m.in. zasługa ilości inwestycji i przyrost spożycia indywidualnego.

W roku 2011 przyczyną tego stanu rzeczy były głównie przychody z działalności przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 9 osób. Wzrosły one prawie 14% przy jednoczesnym wolniejszym wzroście kosztów tych firm. Pozwoliło to wypracować niezły wynik finansowy, który wyniósł 141 mld złotych.

Jednak w całej tej statystyce nie wolno zapomnieć o małych i mikro firmach, których jest około 95% i to one są siłą napędową gospodarki. Wśród wszystkich zarejestrowanych w Polsce małych i mikro firm, aż 1,7 mln to przedsiębiorstwa, które aktywnie działają na rynku.

Aby małe firmy, których jest bardzo dużo, mogły konkurować z tymi większymi (niejednokrotnie świadczą lepszej jakości usługi i oferują lepsze produkty) należy stworzyć im dogodniejsze warunki. Niestety nawet mały ZUS w początkowym okresie działalności niewiele zmienia, skoro na starcie każda osoba prowadząca działalność zmuszona jest płacić około 200 zł firmie rachunkowej.

Recepta na znaczne oszczędności

Każda z tych firm prowadzi księgowość. Ponad 800 tysięcy tych przedsiębiorstw, aby ograniczyć koszty, nie korzysta z usług zewnętrznego biura rachunkowego i rozlicza się samodzielnie. Coraz więcej takich przedsiębiorców wykorzystuje przy prowadzeniu firmy oprogramowanie online do księgowości.

Mimo, że duża część przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy woli korzystać z usług biura rachunkowego, to chętnych na księgowość internetową nie brakuje. Co roku wśród powstających ponad trzystu tysięcy firm, duża ilość z nich zaczyna prowadzić księgowość używając odpowiedniego oprogramowania.

Na ten stan przyczynił się znacznie rozwój internetu (jego popularność i szybkość). Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się programy do wystawiania faktur online. W sieci jest ich setki - mniej i bardziej znanych. Co ciekawe, opłaty za korzystanie z takiego oprogramowania są śmiesznie niskie. Wszystko to w ramach niewielkiego abonamentu co pozawala uniknąć znacznych wydatków na jednorazowy zakup drogiego oprogramowania.

Potrzeba matką wynalazku

Nie trzeba mieć sokolego wzroku, żeby dostrzec jak dobrze na tle innych rodzajów działalności radzą sobie biura rachunkowe. Polska to kraj, w którym mnogość różnego rodzaju przepisów skutecznie utrudnia życie nie tylko zwykłym obywatelom pracującym na etacie. Codziennie przekonuje się też o tym tysiące przedsiębiorców.

Dlatego jakiś czas temu w sieci zaczęły pojawiać się narzędzia, które skutecznie ułatwiają samodzielne prowadzenie księgowości. Zbudowane są wspólnie przez firmy IT i księgowych. Teraz wystarczy, że właściciel małej (i dużej) firmy wystawia faktury w takim programie i wpisuje do niego koszty, które ponosi się w trakcie prowadzonej działalności a program sam obliczy jaki należy zapłacić podatek dochodowy, ile należy opłacić składki ZUS, wygeneruje niezbędne deklaracje.

Zacznij działać

Nie od dziś wiadomo, że ci, którzy stoją w miejscu cofają się. Widać to szczególnie przy prowadzeniu własnej firmy. Jeśli prowadząc małą firmę poczynisz kroki, które przyczynią się do znacznych oszczędności, pozwoli to na przeniesienie tych kosztów np. na reklamę. To z kolei pozwoli zdobyć Ci więcej klientów.

Krokiem takim niewątpliwie jest korzystanie z oprogramowania do księgowości online. Te proste w obsłudze programy, a takim jest aplikacja intaxo.pl, pozwalają na szybkie wystawianie faktur i wprowadzanie kosztów. Program jest tak zbudowany, aby znacznie ułatwić proces fakturowania i prowadzenia firmy.

Duże czytelne menu z prawej to główne (najczęściej używane) funkcje programu. Menu górne zawierające podgląd faktur, dostęp do szablonów, bazy produktów i klientów, pojazdów firmowych, środków trwałych i księgowości jest proste i intuicyjne w obsłudze i jeśli ktoś nie ogranicza się tylko do fakturowania i budowania bazy klientów i produktów, będzie z niego korzystać równie często jak z tego po prawej. Program jest prosty w obsłudze a jednocześnie posiada wszystkie niezbędne narzędzia, które pozwalają na samodzielne rozliczanie się z fiskusem.

Poznaj program za darmo

W przeciwieństwie do innych tego typu aplikacji, program intaxo posiada wersję demonstracyjną. Nie trzeba się rejestrować i podawać adres e-mail (co w niektórych przypadkach grozi spamem). Wystarczy włączyć aplikacje w wersji demo aby zobaczyć, jak łatwe jest fakturowanie i księgowość online z aplikacją intaxo.pl.