Najlepsze sposoby na kontrolowanie pracowników

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Sprawdzanie, czy nasz pracownik rzetelnie wykonuje zwoje zadanie to bardzo istotna kwestia zarówno w mniejszych, jak i większych firmach. Technologia stale idzie do przodu, dlatego nie musimy już stawiać na mało efektywne oraz przestarzałe metody.

Aktualnie możemy spotkać się ze sposobami kontroli pracowników, które pozwalają nam na dostęp do konkretnych danych całkowicie niezależnie od danego stopnia ich zaawansowanie. Na co warto zwrócić uwagę?

Monitoring wizyjny

Monitorowanie danego stanowiska pracy poprzez wykorzystywanie standardowych kamer, to bardzo prosty oraz przede wszystkim sprawdzony sposób, pozwalający nam na kontrolę pracownika. Dla wielu jest to bardzo kontrowersyjna metoda, jednak jest ona w pełni legalna oraz zgodna ze wszystkimi zapisami regulaminu pracy, a także interesem pracodawcy. Nie możemy jednak zapomnieć, że monitoring nie sprawdzi się w absolutnie każdej sytuacji. Istnieją pewne zawody, takie jak praca biurowa, w których po prostu się nie przyda, dlatego warto także rozpatrzyć inne metody pozwalające na kontrolę naszych pracowników. Jakie?

Monitoring pracy komputera

W przypadku pracy biurowej kontrola tego typu z pewnością zda egzamin. Jak tego dokonać? Mówimy oczywiście o monitorowaniu pracy komputera naszych pracowników poprzez wykorzystanie odpowiedniej aplikacji. Część z nich jest odpowiedzialna za zliczanie czasu pracy, pozostałe są nawet w stanie dokładnie monitorować przeglądaną przez pracownika zawartość internetu. Co więcej, pewne narzędzia pozwalają nam także na współpracę z kamerą. Co to oznacza? Umożliwia nam na to uzyskanie bezpośredniego podglądu danego pracownika oraz sprawdzenie efektywności jego pracy.

Monitoring telefonu służbowego

Praca w wielu zawodach powiązana jest z wykorzystywaniem telefonu służbowego. Każdy pracodawca ma możliwość monitorowania aktywności takiego sprzętu w wielu formach. Może się to odbywać poprzez pobieranie konkretnych informacji na temat wszystkich realizowanych rozmów. Jeśli jest taka konieczność, możemy nawet uzyskać dostęp do aktualnej geolokalizacji. Nowoczesne telefonu komórkowe to niezwykle zaawansowane technologiczne urządzenia, dlatego możemy równie także zdecydować się na instalację dodatkowych aplikacji za monitoring. Ich zadaniem będzie strumieniowy lub pakietowy przesył konkretnych danych.

Analizowanie godziny wejścia oraz wyjścia z pracy

Kontrola pracownika może również odbywać się poprzez rejestrację czasu wejścia oraz wyjścia na teren firmy. W przypadku, gdy mamy do czynienia z procesem, który odbywa się na podstawie dedykowanych kart, takie rozwiązanie będzie wręcz idealne. Jednak, kiedy mamy do czynienia z tak zwanym systemem biometrycznym taki sposób będzie nielegalny. Żaden pracodawca nie ma prawa gromadzić danych tego typu na swój własny użytek.

Jak widać, nowoczesne systemy monitorowania oraz kontroli pracowników różnią się od siebie sposobem działania, jak i stopniem zaawansowanie. Nie możemy zapomnieć, że pojedyncze systemy nie zapewnią nam całkowitej kontroli, dlatego warto je spajać. Bardzo dobrym rozwiązanie może być na przykład połączenie monitoringu wizyjnego z komputerowym.