Księgowość w spółce z o.o. – 4 rzeczy, o których należy wiedzieć

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to coraz częściej wybierana forma powadzenia działalności gospodarczej. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że wspólnik (lub wspólnicy) spółki nie odpowiadają za zobowiązania firmy swoim prywatnym majątkiem.

Ciekawe są również zasady dotyczące księgowości w spółce z o.o. Oto 4 rzeczy, o których należy pamiętać.

 1. Spółka z o.o. nie może rozliczać się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą rozliczać się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Taką możliwość mają jedynie:
  - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą,
  - osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej (jeśli zgłosiły zamiar prowadzenia KPiR),
  - osoby wykonujące działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia (zawartych na podstawie odrębnych przepisów),
  - osoby duchowne, które zrezygnowały z możliwości opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

 2. Spółka z o.o. musi prowadzić tzw. pełną księgowość

  Spółki z o.o. mają obowiązek prowadzenia księgowości zgodnie z ustawą o rachunkowości. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego muszą złożyć w sądzie rejestrowym oraz urzędzie skarbowym sprawozdanie finansowe. W jego skład wchodzi rachunek zysków i strat, bilans oraz informacja dodatkowa.

 3. Obowiązek dokonywania płatności jedynie z pieniędzy firmy

  Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą prowadzić raporty kasowe, w których zostaje odzwierciedlony stan firmowej gotówki. To niezwykle istotne, gdyż wszelkie płatności mogą być dokonywane jedynie z pieniędzy spółki. Jeśli zakup towaru lub usługi na rzecz spółki został dokonany z prywatnych środków to muszą zostać one przez spółkę zwrócone. W przypadku problemów z płynnością finansową, wspólnik ma prawo zasilić spółkę pieniędzmi na podstawie umowy pożyczki.

 4. Program księgowy online – doskonały sposób na oszczędność

  Księgowość spółki z o.o. wiąże się z dość wysokimi kosztami - w zależności od miasta ceny, jakie biuro rachunkowe pobiera za prowadzenie pełnej księgowości rozpoczynają się nieraz od tysiąca złotych miesięcznie. Przedsiębiorca, który chce znacznie obniżyć koszty księgowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien rozważyć ofertę biura rachunkowego Intaxo. Obsługa księgowa dla spółki z o.o. zaczyna się już od 500zł. Ponadto dzięki naszej aplikacji każdy przedsiębiorca oszczędza również cenny czas. Co miesięczne wycieczki do biura rachunkowego nie są konieczne - wszystkie faktury (zarówno sprzedażowe jak i kosztowe) przechowuje się w aplikacji a księgowa może je pobrać w każdej chwili. Oprogramowanie Intaxo pozwala on na szybkie i kompleksowe prowadzenie wszelkiej dokumentacji związanej ze spółką sprzed ekranu komputera lub smartfona.