Księgowość przez internet – warto czy nie?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Z roku na rok rośnie liczba osób, które rezygnują z pracy na etacie na rzecz prowadzenia własnego biznesu. Dla świeżo upieczonych przedsiębiorców liczą się przede wszystkim koszty prowadzonej działalności, więc szukają oni możliwości oszczędzania na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest księgowość. Sprawdzamy, czy tak popularna w ostatnim czasie księgowość online jest faktycznie korzystnym rozwiązaniem.

Wielu przedsiębiorców na początku ich biznesowej drogi najzwyczajniej w świecie nie stać na korzystanie z usług biur rachunkowych. W większych miastach koszt miesięcznej obsługi księgowej dla jednoosobowej działalności gospodarczej może wynosić bowiem nawet kilkaset złotych. Dlatego część z nich decyduje się na księgowość przez Internet – czyli specjalne aplikacje lub programy, służące do samodzielnego prowadzenia firmowych dokumentacji. Miesięczny koszt takiego narzędzia niekiedy wynosi już kilkanaście złotych.
Na początek należy odróżnić profesjonalną księgowość online od darmowych programów księgowych, dodawanych do pism branżowych lub możliwych do ściągnięcia z Internetu. Nowoczesna księgowość przez Internet to bowiem rozbudowane merytorycznie i funkcjonalnie, ale jednocześnie proste w obsłudze narzędzie, oferowane przez firmy rachunkowe i/lub informatyczne. Gwarantuje to ich ciągłe aktualizacje oraz zgodność z obowiązującymi przepisami. Często dodawane do gazet płyty to zazwyczaj zwyczajny program do fakturowania, przy pomocy którego nie można z reguły zrobić nic więcej.
Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. Nad profesjonalnymi aplikacjami księgowymi pracuje zawsze zespół informatyków, który stosuje wszystkie konieczne zabezpieczenia, wymagane np. przez GIODO, ale także chroniące dane przez wirusami internetowymi czy atakami hakerów. Dlatego można bez obaw przechowywać w nich wszelkie dokumenty, także te wrażliwe.
Dla grona przedsiębiorców istotne są również wygoda i kompleksowość tego typu rozwiązań. Pierwszy aspekt dotyczy faktu, że księgowość online wymaga jednorazowego wprowadzenia danych firmy oraz jej kontrahentów (numery NIP, adresy, numery kont), a przy każdym kolejnym wystawianiu faktury są one ładowane automatycznie. Aplikacje same wyliczają kwoty netto i brutto, pokazują stawki i sumy podatków, regulują daty wystawienia faktury oraz sprzedaży. Dodatkowo, księgowość przez Internet to nie tylko możliwość tworzenia faktur, ale także wypełniania deklaracji ZUS, prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, wyliczania zaliczek na podatek dochodowy czy przygotowywania rocznych zeznań podatkowych.
Wiele osób prowadzących własną działalność nie decyduje się na księgowość online, gdyż woli regularne kontakty z księgową lub księgowym. Wbrew pozorom, osobiste konsultacje są również możliwe także w przypadku księgowości przez Internet. Spora liczba firm oferujących tego typu rozwiązania zapewnia swoim klientom możliwość skorzystania z infolinii lub czatu, a po drugiej stronie telefonu/ekranu znajduje się profesjonalna kadra księgowa. Jak więc widać, korzyści z wprowadzenia księgowości online jest naprawdę dużo.