Księgowość bez doświadczenia w 4 krokach

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Założenie własnej działalności gospodarczej stawia przed niedoświadczonym przedsiębiorcą wiele wyzwań. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Dzieje się tak zazwyczaj z chęci zmniejszenia comiesięcznych kosztów.

Okazuje się, że zadanie to nie musi być takie trudne, jak się początkowo wydaje, jeśli skorzysta się z odpowiedniego programu online. Poniżej krótki poradnik, jak poradzić sobie z księgowością jednoosobowej firmy.

1. Załatwienie formalności

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o samodzielnym prowadzeniu księgowości jest zgłoszenie tego do CEIDG. Konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 w ciągu 7 dni od wystąpienia zmian. W miejscu podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie rozliczeń trzeba wpisać nazwę swojej firmy lub pozostawić to pole puste.

Istotną kwestią jest rejestracja jako czynny podatnik VAT, o ile przedsiębiorca jest od tego obowiązku zwolniony. Wiedzą na ten temat służą doradcy księgowi, Urząd Skarbowy. Można też sięgnąć wprost do źródła i przeczytać zapisy ustawy.

2. Założenie KPiR

Wszelkie rozliczenia w firmie należy ewidencjonować. Służy do tego Księga Przychodów i rozchodów, w której zapisuje się operacje księgowe. Na tej podstawie wylicza się wysokość zaliczki na podatek dochodowy, dlatego ważne jest systematyczne i przejrzyste prowadzenie KPiR.

3. Comiesięczne obowiązki

Każdego miesiąca właściciela firmy czekają kolejne zadania, m.in.:
  • wystawianie i opłacanie faktur
  • kontrola terminów dokonywanych przez kontrahentów płatności
  • odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy
  • składanie deklaracji VAT
  • płacenie składek do ZUS-u
  • opłacanie podatku we właściwym Urzędzie Skarbowym
Każdy element tej listy musi być realizowany w określonym terminie, by uniknąć niepotrzebnych konsekwencji. W powiązaniu z codziennymi obowiązkami łatwo poczuć się nadmiernie obciążonym. W końcu łączenie roli pracownika, szefa i księgowego to ambitne przedsięwzięcie.

4. Księgowość elektroniczna

Ułatwieniem w samodzielnym prowadzeniu rozliczeń jest księgowość online, taka jak oprogramowanie Intaxo. Pozwala zaoszczędzić czas i wielokrotnie obniżyć koszty w porównaniu do współpracy z biurem rachunkowym. Gwarantuje dokładność w dokonywaniu obliczeń, automatyzację działań, zgodność z przepisami prawa i przypomina o dotrzymywaniu terminów.

Podstawą w przejściu na elektroniczną księgowość bez doświadczenia jest dostęp do internetu, posiadanie komputera czy aplikacji w telefonie. Po dokonaniu prawidłowej konfiguracji wystarczy na bieżąco wprowadzać do systemu faktury kosztowe i dochodowe oraz realizować operacje, o których przypomina aplikacja. Niezbędne dokumenty są generowane i bezpiecznie przechowywane w chmurze.

Program do księgowości online dostępny w postaci aplikacji Intaxo na Androida czy iOS pomaga mobilnym przedsiębiorcom, dając możliwość prowadzenia rozliczeń w terenie czy w podróży. Ułatwia liczenie kilometrówki, kosztów amortyzacji pojazdów i pozostałych środków trwałych. Dzięki księgowości elektronicznej rozliczenia stają się szybkie, proste i pozwalają oddać się pracy w firmie i powiększaniu zysków.