Kredyt na firmę. Czy to się opłaca?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Każdy, kto myśli o założeniu własnej działalności musi liczyć się z kosztami. Nawet, jeżeli planujemy założyć małą, jednoosobową firmę, trzeba zakupić jakieś materiały, urządzenia biurowe, programy komputerowe, licencje, czy też zatrudnić pracowników. Z kolei zastanawiając się nad otworzeniem firmy produkcyjnej, takie początkowe wydatki będą znacznie wyższe.

Jeżeli jednak naprawdę chcesz być przedsiębiorcą, tego typu trudności nie powinny Cię zniechęcić. Przecież na rynku jest gro instytucji, do których możesz udać się po poradę czy wsparcie finansowe. Trzeba jedynie wiedzieć, gdzie szukać pomocy, by nie popaść w problemy finansowe.

Banki dla bogaczy

Oczywiście, każdy początkujący i niezbyt zaznajomiony z tematem przedsiębiorca, poszukując możliwości pozyskania kapitału, pierwsze kroki skieruje do banku. A w banku…zapewne natknie się na ścianę biurokracji, następnie spędzi tam mnóstwo czasu, ostatecznie wychodząc z niczym. Niestety, kredyty bankowe tak silnie reklamowane, są praktycznie nie do zdobycia dla początkującego przedsiębiorcy. A jeżeli już jakimś cudem się to uda, narzucane są horrendalne odsetki, ubezpieczenia, ukryte opłaty dodatkowe, przez co przedsiębiorca może dopiero popaść w tarapaty finansowe (jednym ze skrajnych przykładów niekorzystnych kredytów dla firm była sytuacja, w której bank nałożył na przedsiębiorcę odsetki, sięgające kilkudziesięciu procent!). Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ bank próbuje w ten sposób rekompensować ryzyko – skoro firma nie istnieje, nie ma żadnej historii kredytowej, nie ma pewności, że się utrzyma, często nawet jeszcze nie rozpoczęła działalności – jak udzielać kredytu tak niepewnemu podmiotowi? Podobnie jest niestety w przypadku małych firm, ubiegających się o kredyty inwestycyjne. Mniejszy gracz postrzegany jest jako bardziej narażony na trudne sytuacje rynkowe, dla banku jest zatem mało atrakcyjnym klientem. Mamy wówczas do czynienia z paradoksem – mała firma chce rozwinąć skrzydła, poszerzyć skalę działalności, jednak do tego celu potrzebny jest jej kapitał. Kapitał, którego nie otrzyma, gdyż jest … mała.

Pewną nadzieję, przedsiębiorcy wiążą z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Ta unijna instytucja, powstała z myślą o kredytowaniu firm z sektora MSP, niestety pożyczek udziela za pośrednictwem banków komercyjnych, co znacznie utrudnia dostęp do dodatkowego kapitału. Niektóre banki nawet wprost informują, iż nie udzielają pożyczek początkującym firmom. Przedsiębiorca znajduje się zatem w punkcie wyjścia. Na szczęście jednak dla małych i początkujących przedsiębiorców, jest mnóstwo instytucji, w których mogą liczyć na finansową pomoc, nie narażając się przy tym na bankructwo.

Finanse z UE

Finanse płynące z UE, to nie tylko bezzwrotne dotacje na start czy inwestycje (choć te oczywiście są najlepszym i najpopularniejszym ciągle sposobem na pozyskanie dodatkowego kapitału). Jednak oprócz takich form pomocy, Unia posiada jeszcze inne sposoby na podreperowanie budżetów małych, średnich czy początkujących firm. Jednym z nich są pożyczki (finansowane z programu Kapitał Ludzki), oferowane świeżo upieczonym przedsiębiorcom, którzy nigdy nie prowadzili firm, ani nie korzystali z dotacji. Jedynym kosztem, jaki ponosi przedsiębiorca, jest oprocentowanie. Maksymalna kwota takiej pożyczki to 50.000zł, przy czym musi ona być spłacona w ciągu pięciu lat.

Pożyczki przyznawane są przez finansistów, specjalnie zatrudnianych w celu weryfikacji napływających podań. Jeżeli firmie zostanie przyznana pożyczka, jej właściciel zobligowany jest do wzięcia udziału w szkoleniu z przedsiębiorczości.Inną formą finansowania firmy z pomocą UE, jest skorzystanie z Inicjatywy Jeremie. Oferuje ona pożyczki lub też poręczenia małym, średnim i początkującym przedsiębiorcom (nawet takim, którzy nie posiadają żadnej historii kredytowej). W Polsce, pieniądze Jeremiego trafiają do BGK lub Funduszu Pożyczkowego, gdzie w drodze konkursu, wybierane są pośrednie instytucje finansowe, z których pomocą wypłacane będą pożyczki. To do tych instytucji należy decyzja, które firmy otrzymają kapitał. Kredyty wypłacane z pomocą tej inicjatywy charakteryzuje bardzo atrakcyjne oprocentowanie (2-9%). Zaciągnięte zobowiązania należy uregulować nie później, niż w ciągu pięciu lat. Największym minusem Jeremiego jest jego ograniczony zasięg – w Polsce dostępny jest jedynie na terenie sześciu województw.

Fundusze pożyczkowe i mikropożyczki

Ponieważ firmy w sektorze MSP uważane są za żywicieli gospodarki, powstaje coraz więcej instytucji, których celem jest wspieranie małej przedsiębiorczości. Do takich instytucji należą np. fundusze pożyczkowe, skupione w KSU (Krajowy System Usług). Fundusze działają podobnie jak banki komercyjne, z tą jednak różnicą, iż ich odbiorcami są wyłącznie małe
i średnie firmy, a także początkujący przedsiębiorcy, dlatego też kryteria przyznawania kredytów są nieco mniej restrykcyjne. Dodatkowo, niektóre fundusze świadczą usługi doradcze (edukacja przedsiębiorców). Jeżeli ktoś dopiero zastanawia się nad założeniem firmy, także może zgłosić się do funduszy pożyczkowych – na podstawie przedłożonego biznesplanu fundusz odpowie, czy udzieli kredytu dla danego przedsięwzięcia. Kwoty oraz oprocentowanie kredytów, udzielanych przez fundusze, są różne i zależą od indywidualnych ustaleń poszczególnych instytucji (funduszy).

Wszyscy ci, którzy potrzebują niewielkiego zastrzyku gotówki (np. na pokrycie nieoczekiwanych zobowiązań), powinni z kolei skorzystać z tzw. „mikropożyczki”. Ważne jest, by instytucja udzielająca takiej pomocy, miała podpisaną umowę z EFI (Europejski Fundusz Inwestycyjny). Instytucja ta jest poręczycielem małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego też pożyczki i kredyty udzielane są na korzystniejszych warunkach (w porównaniu do ofert proponowanych przez komercyjne banki). Zazwyczaj kwota mikropożyczek waha się w przedziale kilka – kilkanaście tysięcy zł, jednak za mikropożyczkę można uznać kwotę nawet do 60.000 zł.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości pozyskania opłacalnej pożyczki czy kredytu dla firmy. Nim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na jakąkolwiek formę finansowania zewnętrznego, polecam kontakt ze sprawdzonym doradcą finansowym. W kraju jest kilku naprawdę świetnych specjalistów, którzy zupełnie za darmo pomogą wybrać najodpowiedniejszy kredyt dla Twojej firmy.