JPK_VAT w 2018 r. również dla mikroprzedsiębiorców

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, będący jednocześnie czynnymi podatnikami VAT, muszą pamiętać, że do 26 lutego mają obowiązek złożenia JPK_VAT za styczeń 2018 r.

Przypomnijmy – JPK_VAT (pełna nazwa to jednolity plik kontrolny dla potrzeb VAT) jest kompleksowym zestawem informacji o zakupach i sprzedaży wynikających z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie.
Jeszcze niedawno obowiązek sporządzania i przesyłania JPK_VAT dotyczył jedynie średnich i dużych przedsiębiorstw. Od 1 stycznia 2018 r. muszą to jednak robić wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. Dotyczy to także najmniejszych przedsiębiorców – zatrudniających do 10 pracowników, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie, w tym także prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

JPK_VAT należy przesłać do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca (nawet w przypadku podatników dotychczas rozliczających się z VAT-u metodą kwartalną). Pierwszy JPK_VAT – za styczeń 2018 r. – należy złożyć do 26 lutego 2018 r. (ponieważ 25 lutego to niedziela). Uwaga! Przesyłanie JPK_VAT nie zwalnia podatników z obowiązku składnia miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT.

Przypominamy, że opcję przygotowywania oraz eksportu plików JPK_VAT posiada nasze oprogramowanie księgowe Intaxo.pl. To wygodne, praktyczne i oszczędzające czas oraz pieniądze narzędzie, dzięki któremu można skupić się nie na biurokracji, a na rozwijaniu swojego biznesu.

Zobacz także:

JPK – kogo dotyczy?