JPK_FA – wszystko, co trzeba wiedzieć

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Od 1 lipca 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do prowadzenia kolejnej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego, tym razem dotyczącej faktur sprzedażowych, czyli tzw. JPK_FA. Co trzeba wiedzieć o tej strukturze?

Według informacji ministerstwa finansów, w pliku JPK_FA będą znajdowały się informacje dotyczące jedynie faktur sprzedażowych przedsiębiorcy (początkowo planowano, że struktura uwzględniać będzie również faktury zakupowe).

JPK_FA wymaga, by do każdego wprowadzanego tam dokumentu wskazać konkretny jego typ: VAT (zwykła faktura), KOR (faktura korygująca, należy tu zamieścić przyczynę korekty, numer faktury korygowanej oraz okres, do którego odnosi się korekta), ZAL (faktura zaliczkowa) oraz POZ (pozostałe). Co równie ważne, JPK_FA musi być sporządzane osobno dla każdej waluty – jeśli więc przedsiębiorca wystawia faktury w różnych walutach, musi tworzyć dla każdej z nich osobną strukturę.

Jeśli chodzi o faktury wystawiane do paragonów, to powinny być one ujmowane w JPK_FA, ale już nie w JPK_VAT. Sprzedaż z tych faktur jest bowiem ujmowana w JPK_VAT na podstawie raportów dobowych/miesięcznych z kasy fiskalnej. W JPK_FA powinny znajdować się również faktury dokumentujące sprzedaż zwolnioną z VAT-u. Informację taką należy umieścić w nagłówku P_19 struktury.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, struktura JPK_FA składa się z 92 pól, z czego wypełnić trzeba obowiązkowo 42. Odpowiadają one wszystkim elementom znajdującym się na fakturze, więc urząd skarbowy otrzymując JPK_FA otrzymuje wgląd do wszystkich danych, jakie posiada faktura.
Możliwość eksportu struktury JPK_FA posiada większość dostępnych na rynku programów do fakturowania, w tym nasz autorski program Intaxo. Nie dość, że pozwala on maksymalnie uprościć proces wystawiania i przesyłania faktur klientom, to jeszcze jest na bieżąco dostosowany do zmieniających się przepisów. To oszczędność czasu i pieniędzy dla Ciebie i Twojej firmy!