Jak prowadzić firmę, by przynosiła jak największe zyski

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Uruchomienie własnej działalności nie jest trudne – wystarczy poświęcić kilka godzin na załatwienie spraw w urzędach lub przez Internet. O wiele większym wyzwaniem jest takie kierowanie firmą, aby przynosiła przedsiębiorcy zyski. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak prowadzić firmę, by cieszyć się pokaźnym stanem konta.
W naszym poradniku nie będziemy skupiać się na wyborze odpowiedniej branży czy dopasowaniu profilu działalności firmy do umiejętności przedsiębiorcy – zakładamy bowiem, że każdy zna się na swoim fachu i wie, czym konkretnie chce się zajmować. Podpowiemy za to, jak prowadzić firmę pod względem czysto finansowym.

1. Postaraj się o wiele źródeł przychodów


W przypadku każdej działalności – a zwłaszcza tej jednoosobowej – dywersyfikacja przychodów jest kluczem do sukcesu. Lepiej jest mieć pięciu mniejszych klientów, którzy płacą nam miesięcznie po 1000 zł, niż jednego dużego, który zapewnia nam miesięcznie 5000 zł. Utrata mniejszego kontrahenta nie musi skończyć się od razu problemami z płynnością finansową, zaś jeśli jesteśmy uzależnieni od jednego klienta, to zakończenie współpracy może spowodować konieczność zamknięcia działalności.

2. Oszczędzaj tam, gdzie się da


Jesteś grafikiem komputerowym albo copywriterem? Nie musisz od razu wynajmować biura, ale pracować z domu. Założyłeś działalność? Wybierz się do operatora telefonicznego i poproś o zmianę taryfy na tą dla przedsiębiorców. Negocjuj ceny materiałów z dostawcami, rozejrzyj się za bezpłatnym kontem bankowym dla przedsiębiorców, poszukaj tańszego dostawcy wody lub prądu – każda poczyniona oszczędność, nawet niewielka, jest jednocześnie zyskiem Twojej firmy.

3. Działalność gospodarcza – koszty pomogą zmniejszyć podatek


Przywilejem osób prowadzących działalność, która jest opodatkowana skalą lub liniowo, jest możliwość zmniejszenia podatku dochodowego poprzez wliczanie w koszty wszystkich wydatków poniesionych w celu uzyskania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Dokładne zasady zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a my o kosztach uzyskania przychodu pisaliśmy tutaj.

4. Inwestuj z głową


Zakup lokalu pod siedzibę firmy, zakup samochodu, wymiana maszyn i urządzeń na nowsze – wszystkie te działania z pewnością mogą przełożyć się na zwiększenie zysków firmy, ale pod warunkiem, że inwestycje nie zaburzają płynności finansowej firmy, jeśli oczywiście są finansowane z środków własnych przedsiębiorcy. W przypadku poważnych inwestycji można też rozważyć wykorzystanie finansowania zewnętrznego w postaci kredytu bankowego, dotacji z urzędu pracy albo Unii Europejskiej.

5. Nie chowaj zysków do skarpety


Jeśli firma działa prawidłowo i przynosi zyski, to nadwyżkę pozostałą po zabezpieczeniu osobistych potrzeb przedsiębiorcy warto mądrze zainwestować. Pieniądze leżące w przysłowiowej skarpecie same się nie pomnożą, ale te ulokowane w banku już tak. Osobom ceniącym bezpieczeństwo ulokowanych środków bardziej niż potężne odsetki można polecić lokaty bankowe czy rządowe obligacje. Przedsiębiorcy o większej skłonności do ryzyka mogą zainwestować zyski firmy w produkty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne czy akcje spółek giełdowych.Posiadasz firmę?

Załóż konto i wystawiaj faktury. Bezpłatnie do 3 sztuk miesięcznie.Zakładam konto