Elektroniczne zwolnienia chorobowe – co trzeba o nich wiedzieć

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
W lipcu 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie zostaną zastąpione przez e-zwolnienia. Zmiany dotkną wszystkich płatników, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Początkowo e-zwolnienia dotyczyły jedynie pracodawców zgłaszających powyżej pięciu ubezpieczonych. Musieli oni założyć profil informacyjny płatnika, gdzie trafiały elektroniczne zwolnienia lekarskie pracowników.

Aby założyć profil, należy wejść na stronę www.zus.pl, wypełnić formularz, a następnie potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić osobiście w jednostce ZUS-u, elektronicznie za pomocą kwalifikowanego podpisu lub profilu zaufanego ePUAP bądź przez system bankowości elektronicznej w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS-em. Profil informacyjny należy utrzymywać nawet wtedy, gdy liczba pracowników uległa zmniejszeniu. Profile informacyjne są widoczne dla lekarzy wystawiających zwolnienie.

Choć mniejsi przedsiębiorcy nie muszą zakładać profilu informacyjnego (wówczas otrzymują wydruki elektronicznych L4 dostarczane przez pracowników w ciągu 7 dni od momentu wystawienia), to jednak warto to zrobić. Powodów jest kilka. Jeśli przedsiębiorca posiada profil, od razu zyskuje wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie musi sprawdzać, czy pracownik dostarczył je do siedziby firmy w przeciągu 7 dni ani przekazywać go do ZUS-u – od razu po wystawieniu przez lekarza trafia on również do baz Zakładu. Przedsiębiorca ma również możliwość eksportu e-zwolnień do pliku oraz wysłania wniosku o kontrolę takiego zwolnienia.