Działalność za granicą a ZUS

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
Prowadzenie biznesu w Polsce otwiera przed przedsiębiorcami nowe możliwości. Biznesmen może z powodzeniem wejść na rynek zagraniczny i założyć działalność gospodarczą za granicą. Oczywiście wiąże się to z wykonaniem pewnych czynności, właściciele mają przed sobą różnorodne obowiązki, które należy załatwić w możliwie jak najkrótszym czasie.

Jedną z ważniejszych kwestii są rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Prowadzenie firmy za granicą a ZUS w Polsce

Świadczenie usług poza granicami kraju jest oczywiście możliwe. Trzeba mieć jednak na to odpowiednie zaświadczenie, konkretniej typ A1. Zdobyć można je w terenowych jednostkach ZUS, dlatego warto udać się tam osobiście i załatwić sprawę od ręki. Nie powinno być z tym żadnych problemów, jeśli przedsiębiorca rzeczowo wyjaśni swoją sytuację. Posiadanie takiego zaświadczenia sprawia, że nie będzie trzeba opłacać składek również poza granicami kraju. Składki będą odprowadzane w Polsce. Jest to z pewnością duża wygoda dla polskich przedsiębiorców, którzy nie dokładają sobie kolejnych spraw formalnych do załatwiania.

Niektóre kraje, m.in. te należące do Unii Europejskiej stosują własne reguły. Według nich praca wykonywana przez właściciela firmy na terenie UE związana jest z dostosowaniem się do przepisów ustawodawczych kraju, w którym taka praca jest realizowana. Zawsze można jednak przenieść działalność prowadzoną na własny rachunek do innego kraju.
Powracający do kraju przedsiębiorcy

ZUS bardzo dokładnie weryfikuje też wszystkich przedsiębiorców, którzy powracają do kraju i chcą prowadzić w nim swoją działalność gospodarczą. Weryfikowane w takich przypadkach są następujące informacje:
  • korzystanie z powierzchni biurowej na terenie Polski,
  • opłacanie podatków w Polsce,
  • posiadanie numeru identyfikacyjnego VAT.
Jak widać wszystko opiera się na wielu formalnościach, jednak jeśli ktoś profesjonalnie zajmie się realizowaniem poszczególnych czynności nie będzie musiał obawiać się żadnych kontroli. Wystarczy postępować według obowiązujących przepisów.