Duży zysk z małej firmy

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Niezależnie od tego, czy masz lat 20 czy 50, zawsze możesz zarejestrować działalność i stać się swoim szefem.

Oczywiście, nie można idealizować, praca na własny rachunek posiada minusy, stwarza także zagrożenia, jak niepewność przyszłości, czy pracowanie po kilkanaście godzin dziennie, pamiętajmy jednak, że nawet przy nadgodzinach jest to praca wyłącznie na nasz rachunek, nie ryzykujemy, że ponad połowę z wypracowanego w ten sposób zysku odbierze nam pracodawca i urzędy. Praca na etacie jest mocno demotywująca, dlatego nie czekaj, aż staniesz się sfrustrowanym pracownikiem etatowym – zacznij działać!

Pan swojego losu

Niewątpliwie największym atutem własnej firmy jest niezależność. To Ty decydujesz, co, jak, komu i za ile sprzedajesz. Nikt nie narzuca Ci schematów rozmów, nie wymaga obdzwaniania klientów, nie każe wypełniać zbędnych raportów. To ty dobierasz dostawców, decydujesz gdzie i o której rozpoczyna się Twój dzień w pracy. Jeżeli nawet charakter Twojego zawodu na to pozwoli, możesz jechać na wakacje i realizować zadania zdalnie. Koniec z porannym wstawaniem i godzinnym tkwieniem w korkach.

Czas, to Twój sprzymierzeniec

Prowadząc własną działalność, masz prawo samodzielnego decydowania o tym, ile czasu każdego dnia przepracujesz. Nie musisz już spędzać bezproduktywnych godzin w biurze w obawie, że utną Ci pensję, gdy wyjdziesz zbyt wcześnie. Im więcej czasu poświęcisz swojej firmie, tym więcej korzyści otrzymasz. Kolokwialnie mówiąc: jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz. Jeżeli będziesz potrzebował załatwić jakieś prywatne sprawy w ciągu dnia (np. wizytę lekarską), nie będziesz już musiał brać z tego tytułu urlopu.

Pracownik spełniony

Ile razy zdarzyło się, że Twój pomysł na rozwój firmy pozostał jedynie marzeniem na papierze lub napisany przez Ciebie projekt trafił do kosza? Zakładając własną działalność, zawsze będziesz miał pewność, że czas, jaki poświęcasz pracy nie pójdzie na marne. Pracownik etatowy często jest niedoceniony i niespełniony, natomiast posiadając własny biznes możesz realizować swoje ambicje i marzenia.

Twoja pensja zależy wyłącznie od Ciebie

Pracując na etacie masz zagwarantowaną stałą pensję. Oczywiście, niektórzy uznają to za atut pracy na czyiś rachunek, jednak często jest to powodem do frustracji, zwłaszcza w przypadku wybitnych jednostek, wyróżniających się na tle współpracowników. Jeżeli masz własną firmę, masz (przynajmniej teoretycznie), nieograniczone możliwości zarobkowania. Nie ograniczają Cię godziny pracy, stawki określone przez przełożonych, nie odlicza się prowizji dla firmy. To, co zarobisz, jest w stu procentach owocem Twoich własnych starań i wysiłków.

Elastyczne reagowanie na spadki rynkowe

W czasie kryzysu wiele firm zostało zmuszonych do dokonania masowych redukcji etatów lub obcinania pensji pracowników. Nadrzędnym celem przedsiębiorstwa jest przetrwanie, dlatego też właściciele firmy zrobią wszystko, by pozostać w grze rynkowej. Jeżeli posiadasz własną firmę, nawet podczas spadku koniunktury, masz szansę przetrwać – jesteś bowiem bardziej elastyczny. Mikroprzedsiębiorstwa są lepiej dopasowane do potrzeb klientów, mają też swoje sposoby na redukcję kosztów. W przypadku, gdy niekorzystna sytuacja gospodarcza utrzymuje się przez dłuższy czas, przedsiębiorca może nawet zawiesić działalność (by nie generować strat), lub poszukać oszczędności w kosztach stałych. Może np. zrezygnować z wynajmowania drogiego biura i przenieść je do własnego mieszkania, ograniczyć liczbę pracowników lub poszukać tańszych kontrahentów.

Przeniesienie siedziby firmy do własnego mieszkania, wiąże się także z dodatkowymi korzyściami – np. środki czystości, remonty czy część czynszu mogą zostać wliczone w koszta. Z kolei doskonałym przykładem na tę ostatnią metodę redukcji kosztów (znalezienie tańszych kontrahentów), jest samodzielne prowadzenie księgowości. Na rynku funkcjonuje wiele, praktycznie darmowych programów do fakturowania, dostępnych drogą elektroniczną, dzięki którym przedsiębiorca może zrezygnować z usług biura rachunkowego i samodzielnie prowadzić księgowość. Internetowe programy do faktur (np. intaxo), dostępne są za naprawdę niewielkie pieniądze (już od 7zł miesięcznie), a mogą pozwolić firmie na znaczne oszczędności. Rozliczanie małej firmy to prosta sprawa, jeżeli zatem przedsiębiorca poszukuje obszarów, w których mógłby zaoszczędzić, księgowość internetowa jest tanią (a równie dobrą alternatywą) dla biur rachunkowych.

Mniej formalności

Od 1 lipca 2011r. każdy, kto chce założyć firmę, może łatwiej zrealizować swoje marzenia. Uproszczone zostały formalności, związane z rejestracją firmy – obecnie wniosek (CEIDG-1, dostępny na stronie internetowej ePUAP.gov.pl), można przesłać drogą elektroniczną, bez żadnych opłat. Jedynie ci, którzy decydują się na bycie VATowcem powinni uiścić opłatę w Urzędzie Skarbowym w wysokości 170zł. Początkujący przedsiębiorca nie musi już zatem jak kiedyś odwiedzać szeregu urzędów i stać w godzinnych korkach. Jeżeli zatem nie zdecydowałeś się na zarejestrowanie działalności, bo zniechęcała Cię cała ta biurokracja – właśnie straciłeś wymówkę. Już dziś weź sprawy w swoje ręce – złóż wniosek i spełnij swoje marzenia.