Dochód pasywny - jak go osiągnąć?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Dochód pasywny to nic innego jak źródło przychodu pieniędzy, osiągane bez stałego zaangażowania pracy, a osoby pozyskujące dochód pasywny to rentierzy.

Dochód pasywny to przychód, dzięki któremu możemy uzyskać niezależność finansową, tzn. nie będziemy musieli wykonywać stałej pracy na etacie w celu zdobycia pieniędzy lub wykonywać innych działań związanych z ich zdobywaniem, ponieważ nasz zysk z różnorodnych inwestycji będzie wystarczający by utrzymać się na odpowiednim poziomie. Jednak, jak go osiągnąć?

Jak osiągnąć dochód pasywny?

Sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego jest wiele, jednak wszystkie wymagają na początku wkładu własnego - finansowego i czasowego. Musimy najpierw zainwestować swój czas i pieniądze by potem dana inwestycja zaczęła przynosić zyski, i z czasem stała się w pełni nie wymagającą doglądania inwestycją.

4 źródła dochodu pasywnego
  • Lokaty i konta oszczędnościowe

  • Najprostszym sposobem na uzyskanie dochodu pasywnego jest zakładanie lokat, albo kont oszczędnościowych, gdzie odkładamy zgromadzoną sumę pieniędzy na oferowane przez bank oprocentowanie - niestety poza dużą gwarancją bezpieczeństwa, zyski są marne i czasami pokrywają się tylko z naturalną inflacja.

  • Nieruchomości

  • Kupujesz nieruchomość pod wynajem, zysk stanowi tutaj czynsz pobierany od lokatorów. Oczywiście nie każdy operuję taką ilością gotówki, dlatego, też możesz wziąć kredyt na mieszkanie, wtedy jeśli nawet pobierany przychód z czynszu pokryję Ci tylko koszta kredytu, to i tak w dłuższej perspektywie czasu lokatorzy spłacą za Ciebie kredyt, a Ty bęziesz mógł nadal czerpać ze swojej inwestycji.

  • Billboardy

  • Jeśli nie operujesz dużą ilością gotówki to dobrym rozwiązaniem są banery reklamowe, wystarczy, że masz kawałek działki czy pola, albo nawet mieszkasz w ruchliwym miejscu. Wynajmujesz powierzchnię reklamową, za którą co miesiąc dostajesz czysty zysk, ponieważ nie wymaga to z Twojej strony żadnego zaangażowania.

  • Urządzenia samoobsługowe

  • Automat na kawę czy herbatę na uczelni czy w innym skupisku ludzi, to dobry pomysł na wymagający małego zaangażowania interes. Możesz nawet zatrudnić dorywczo osobę, która by zajmowała się uzupełnianiem wkładów do takiego automatu. Koszta nie są wysokie, a cena kawy byłaby z pewnością konkurencyjna w porównaniu do znanych koncernów.
Podsumowanie

Szukając dochodu pasywnego warto zwrócić uwagę na to, by był on po prostu opłacalny. Należy obliczyć początkowy kapitał i czas jaki zainwestujemy w dany przychód, a potem przypuszczalną rentowność - w innym przypadku, może okazać się, że dana inwestycja stała się pochłaniającą nasze finanse inwestycją lub przynosi zbyt małe przychody. Jeśli nie mamy doświadczenia, to warto na początek nie rzucać się na głęboką wodę, nie zaczynać od zakładania własnej firmy, która nawet przez kilka lat może wymagać ciągłego doinwestowywania (no chyba, że lubimy ryzyko).

Osiągnięcie dochodu pasywnego to pragnienie wielu Polaków, jednak wymaga to czasu, poświęcenia i cierpliwości, ponieważ na zyski czasami pracujemy latami.