Czy księgowość online jest opłacalna?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Założenie własnej firmy wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami. Zalicza się do nich nie tylko wybór formy opodatkowania czy banku, w którym przyszły przedsiębiorca otworzy rachunek, ale także sposób prowadzenia księgowości. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się księgowość online – sprawdzamy, czy to naprawdę się opłaca.

Każdy kij ma dwa końce – w przypadku niektórych firm korzystanie z wyspecjalizowanych firm księgowych nie ma większego sensu, w przypadku innych samodzielne prowadzenie księgowości może być dość uciążliwe, a niekiedy nawet niemożliwe. Jednak po głębszym zastanowieniu okazuje się, że księgowość online ma o wiele więcej zalet, niż wad.

Oszczędność czasu – księgowa online to nic innego, jak specjalny program lub aplikacja, pozwalające na szybkie i kompleksowe prowadzenie dokumentacji związanej z firmą. Dzięki nim można w szybki sposób wystawić faktury (właściwie wszystkie posiadają wbudowany program do faktur online), wprowadzać i obliczać koszty, generować deklaracje podatkowe oraz inne dokumenty. Co ważne, wszystko to można robić nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Zabierające mnóstwo czasu wizyty w biurze księgowym nie są już potrzebne.

Oszczędność pieniędzy – nie ma się co oszukiwać, koszt współpracy z biurem księgowym zaczyna się od około 200 zł miesięcznie netto. Zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców może to być spory wydatek. Tymczasem księgowość online zazwyczaj zamyka się w kwocie kilkunastu, a najwyżej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. To spora różnica.

Porządek w dokumentach – księgowość online to gwarancja zawsze idealnie uporządkowanych dokumentów, które dodatkowo nie zajmują wiele miejsca. Przedsiębiorca za każdym razem może po prostu włączyć komputer i sprawdzić interesujące go faktury czy zestawienia. Nie trzeba też obawiać się, że w przypadku skomplikowanych spraw zostaniemy bez pomocy. Większość firm oferujących tego typu programy czy aplikacje zapewnia użytkownikom możliwość skorzystania z infolinii telefonicznych lub mailowej pomocy specjalistów. Wystarczy zadać pytanie, a profesjonalna księgowa online bardzo szybko udziela odpowiedzi.

Natychmiastowe aktualizacje – każdy rodzaj księgowości online posiada wbudowane specjalistyczne moduły, które automatycznie aktualizują program czy aplikację zgodnie z nowymi przepisami. Przedsiębiorca nie musi więc w zasadzie wcale interesować się bieżącymi zmianami w prawie podatkowym czy księgowym. Księgowa online robi to za niego.
Jak widać, księgowość online to znakomity pomysł dla osób, które cenią oszczędność czasu, pieniędzy, wygodę i łatwość pracy. Oczywiście należy mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. W przypadku dużych firm wykonujących skomplikowane operacje finansowe pomoc tradycyjnej księgowość bywa niezbędna.