Agencja ubezpieczeniowa - czy to dobry biznes?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Wiele niewtajemniczonych osób myśli, że założenie agencji ubezpieczeniowej wiąże się z wymaganym wkładem własnym, którego wartość przerasta możliwości dopiero wchodzących na rynek przedsiębiorców. Jest to błędne założenie, ponieważ agencja jedynie pośredniczy w procesie ubezpieczania klientów, a dochody firmy zależą od uzyskiwanych prowizji.

Dzięki temu agencja ubezpieczeniowa nie wymaga dużych nakładów finansowych, a co za tym idzie może funkcjonować w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czy da się zarobić na agencji ubezpieczeniowej?

Oczywiście odpowiedź na te pytanie jest twierdząca, a wielu przedsiębiorców zarabia duże pieniądze świadcząc usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie stale rozwijającej się agencji wymaga podjęcia wielu strategicznych kroków oraz umiejętności pozyskiwania opłacalnych klientów.

Jednym z czynników wystraszających nowych agentów ubezpieczeniowych jest duża konkurencja na rynku. Niestety, nie ma skutecznego sposobu na to, jak energicznie wejść na rynek ubezpieczeniowy. Na pewno przed założeniem działalności warto posiadać wyrobioną siatkę kontaktów, która umożliwi stałe pozyskiwanie nowych klientów. Prawda jest taka, że większość osób decyduje się na danego usługodawcę, ponieważ słyszała o nim dobre opinie, dlatego bez osób, które są w stanie zareklamować nasze usługi bardzo trudno jest zdobyć pierwszych klientów.

W celu pozyskiwania jak najlepszych klientów warto zadbać o wysokie zdolności interpersonalne. Należy pamiętać, że rozwinięta kultura osobista, nienaganna mowa ciała oraz przekonujący dialog może zdziałać cuda przy nakłanianiu potencjalnych klientów do skorzystania z naszych usług. Jeżeli opanujemy te umiejętności do perfekcji oraz będziemy stale poszerzać siatkę klientów i przydatnych kontaktów, to mamy ogromne szanse odnieść sukces na zatłoczonym rynku agentów ubezpieczeniowych.

Kto może założyć działalność?

Nie każdy obywatel polski może założyć agencję ubezpieczeniową. Istnieje kilka wymogów, które musi on spełnić:
  • nie może być osobą karaną
  • musi ukończyć co najmniej szkołę średnią
  • jest zobowiązany zdać specjalny egzamin na agenta ubezpieczeniowego
Poza tym, przed rozpoczęciem funkcjonowania na rynku, należy podpisać umowę z zakładem ubezpieczeniowym, z którym zamierza się współpracować. Jak widać założenie i prowadzenie agencji ubezpieczeniowej nie jest takie proste, co może wystraszyć wielu chętnych. Z pewnością warto jednak podjąć ryzyko, ponieważ w przypadku sukcesu można liczyć na naprawdę duże zyski.