Zaliczenie kosztu przeglądu klimatyzacji do kosztu uzyskania przychodu

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Firmowy samochód wyposażony w klimatyzację jest dobrym sposobem na zmniejszenie kosztu uzyskania przychodu – posiadając nawet samochód osobowy, który jest wykorzystywany do celów prowadzonej działalności możemy zmniejszyć podstawę opodatkowania co jest niewątpliwą nowością. Dlaczego więc z niej nie skorzystać?

Przeprowadzenie badania szczelności układu klimatyzacyjnego oraz jego ponowne ”nabicie” to wydatek rzędu kilkuset złotych które możemy odliczyć. Nie wszyscy podatnicy prowadzący firmę mają jednak taką możliwość. Kiedy więc taka operacja będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu?

Najważniejszym czynnikiem determinującym taką możliwość jest oczywiście wykorzystywanie firmowego auta do celów prowadzonej firmy stricte powiązanych z uzyskiwaniem przy jego pomocy zarówno przychodów jak też ich zabezpieczeniem . Kolejna ważna rzecz to sposób rozliczania się z fiskusem – wydatki ponoszone w związku z przeglądami klimatyzacji mogą odliczyć jedynie przedsiębiorcy rozliczający podatek poprzez zasady ogólne (18 i 32%).

Druga grupę stanowią firmy rozliczające się poprzez podatek liniowy w wysokości 19%. Dodatkowe udogodnienie stanowi tutaj możliwość obniżenia podatku dla czynnych VAT-owców jeżeli pojazd wykonuje czynności podlegające podatkowi od towarów i usług (VAT) bez znaczenia czy jest on pojazdem osobowym czy też nie. Jeżeli więc wartość usługi wynosić będzie 300 zł to kwota odliczenia w przypadku VAT wyniesie 56 zł a należny podatek PIT zmniejszy się o kwotę 46 zł.

Podejmując decyzję o ”wrzuceniu w koszty” przeglądu układu klimatyzacyjnego auta wedle przepisów możemy oprzeć tylko o dwa czynniki. Pierwszym przypadek dotyczy klasyfikacji pojazdu w ewidencji środków trwałych i tutaj za koszt uznana jest całość wydatków . Drugi przypadek dotyczy wykorzystania auta niestanowiącego składnika majątku przedsiębiorstwa lecz wykorzystywanego w celach prowadzenia działalności - w tym przypadku rozliczamy się poprzez kilometry – dzielimy sumę przejechanych km w celach służbowych poprzez określoną przepisami stawkę za 1km. Niestety tutaj odliczenie wydatków musi mieścić się w określonym limicie (wartościami branymi pod uwagę jest zarówno sama pojemność silnika jak też ilość pokonanych km).

Tak więc jeżeli poniesione zostały w związku z jego użytkowaniem inne wydatki eksploatacyjne – zwrot za klimatyzację może nam już nie przysługiwać gdyż limit ustanowiony przez przepisy mógł zostać przekroczony. Pozostała kwota (poza limitem) nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztu uzyskania przychodu.