Zakup sprzętu komputerowego na raty – jak zaksięgować?

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Sprzęt komputerowy jest w wielu firmach niezbędnym elementem codziennego prowadzenia działalności, więc wydatki na jego zakup – również ratalny – mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Podpowiadamy, w jaki sposób zaksięgować je w KPiR.

Zakup sprzętu komputerowego na potrzeby firmy na raty nie jest niczym dziwnym – zwłaszcza że wiele sklepów oferuje przedsiębiorcom wygodne i szybko przyznawane raty 0%. Oczywiście zakup komputera, drukarki czy skanera na raty będzie kosztem uzyskania przychodu – oczywiście pod warunkiem, że sprzęt ten będzie użytkowany na potrzeby prowadzonej działalności.

I tak w przypadku zakupu na raty 0%, dostępnego w większości dużych sieci handlowych, klient i tak od razu otrzymuje fakturę, na której znajduje się łączna kwota zakupionego towaru. Wysokość i termin spłaty rat jest zazwyczaj podana w oddzielnym harmonogramie. W takiej sytuacji fakturę zakupu sprzętu komputerowego na raty w całej jej wartości należy zaksięgować zgodnie z datą jej wystawienia, wpisując w KPiR całą jej wartość, pomimo że płatność jest rozłożona na raty. Jeśli wartość sprzętu nie przekracza 10 tys. zł przedsiębiorca ma prawo dokonać jego amortyzacji jednorazowej w miesiącu oddania go do użytku (lub następnym), jeżeli zaś zakupiony sprzęt kosztował więcej niż 10 tys. zł przedsiębiorca musi go amortyzować w czasie metodą liniową lub degresywną (z wyjątkiem tzw. małych podatników oraz osób, które rozpoczęły działalność w danym roku – mogą one amortyzować jednorazowo nawet sprzęt komputerowy o wartości powyżej 10 tys. zł). Jeśli chodzi o podatek VAT, podlega on odliczeniu zgodnie z datą na fakturze.
Księgowanie rat z oprocentowaniem
Pomimo faktu, że wiele sklepów podczas zakupów oferuje raty 0%, to jednak nie jest to obowiązkowe – czasem zakupy ratalne bywają oprocentowane, a do rat dolicza się odsetki. Jeśli przedsiębiorca zakupi sprzęt komputerowy na raty oprocentowane, zaliczenie odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe dopiero po ich faktycznym zapłaceniu. Należy ująć je w kolumnie 13 („pozostałe wydatki”) KPiR, a wpłatę udokumentować odpowiednim dowodem zapłaty.