Własna firma czyli sam sobie szefem

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Myśl o porannym wstawaniu do pracy napełnia Cię niechęcią do całego świata? Irytują Cię współpracownicy, nie dogadujesz się z szefem? A może po prostu masz dość spędzania 12 godzin w pracy za marne pieniądze?

Jeżeli te problemy brzmią znajomo, może już czas, by pomyśleć o własnej firmie? Nie jest to wbrew pozorom takie trudne. Jeśli jesteś przekonany, że Twoje umiejętności przydadzą się innym, warto to wykorzystać i zacząć pracować na własną rękę.

Liczy się pomysł i unikalna strategia

Nim odejdziesz z pracy, dobrze zaplanuj kolejne kroki. Nie sztuką jest rzucić wszystko, by później mieć problem z opłaceniem rachunków. Zastanów się, co chcesz robić, przeanalizuj rynek, sprawdź, jaka jest na nim konkurencja oraz jakie są bariery wejścia na interesujący Cię segment. Zawsze możesz się udać do profesjonalnego doradcy, który zbada Twoje predyspozycje zawodowe oraz podpowie, jaką formę opodatkowania wybrać przy danej działalności.

Fakturowanie online

Zarejestruj się w intaxo.pl i prowadź księgowość swojej firmy samodzielnieZakładam konto


Możesz także poprosić specjalistów o stworzenie biznes planu. Dokument taki będzie pomocny np. podczas starań o dofinansowania unijne lub z urzędu pracy, nie jest niezbędny, jeżeli zamierzasz sam sfinansować swoją przyszłą działalność; niemniej jednak dobrze jest mieć sprecyzowany i zapisany kierunek działania. Musisz przecież wiedzieć, dokąd zmierzasz, inaczej nigdy tam nie dojdziesz.

Oczywiście najlepiej jest działać w niszy rynkowej – zaspokajać potrzeby nabywców, których nie zaspokajają inne firmy, jednak niezwykle trudno jest znaleźć taki rodzaj unikalnej działalności, zwłaszcza przy tak rozwiniętej współcześnie gospodarce.

Koszty i formalności nie takie straszne

Po wybraniu rodzaju prowadzonej działalności, przychodzi pora na rejestrację w odpowiednim urzędzie. Od 1 lipca 2011 możliwe jest elektroniczne złożenie wniosku CEIDG, czyli tzw. internetowa rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (zarówno druki CEIDG-1 jak i instrukcje, pomocne przy jego wypełnianiu, są powszechnie dostępne w internecie, np. na stronie ww.ePUAP.gov.pl). Wszyscy ci, którzy z pewnych powodów nie chcą lub nie mogą złożyć wniosku drogą elektroniczną, mogą zrobić to osobiście w wybranym przez siebie urzędzie gminy lub miasta.

Cała ta procedura jest bezpłatna. Składając wniosek CEIDG-1, przedsiębiorca od razu dokonuje wyboru sposobu opodatkowania – jeżeli chcesz być płatnikiem VAT, należy wypełnić druk VAT-R i uiścić opłatę w wysokości 170zł. Do tego dochodzi koszt wyrobienia pieczątki firmowej (bardzo zróżnicowany, od 13zł do nawet 70zł) oraz koszt założenia i prowadzenia bankowego konta firmowego. I to właściwie jedyne koszty, jakie ponosisz podczas rejestracji własnej działalności.

Dobra księgowa, to klucz do sukcesu

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj działalności się zdecydujesz, ani jaką formę opodatkowania wybierzesz, będziesz potrzebował dobrej księgowej. Rozliczanie małej firmy nie jest skomplikowane, jednak dla niewprawnego jeszcze przedsiębiorcy może być czasochłonne. Możesz oczywiście zatrudnić biuro rachunkowe, które przy odpowiedniej opłacie przejmie od Ciebie księgowość (koszt za obsługę małej firmy zaczyna się od ok. 150zł, jednak wraz ze wzrostem ilości dokumentów, cena ta idzie w górę).

Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na zatrudnianie specjalistów, twierdząc, że zawsze można poprosić ich o poradę w razie wątpliwości. Zapewne tak jest, pod warunkiem jednak, że masz pewność, iż wybrane przez Ciebie biuro rachunkowe jest godne zaufania. Pamiętaj bowiem, że za ewentualne błędy i braki w dokumentacji odpowiada przedsiębiorca, nie zaś księgowy. Dlatego też, nawet zatrudniając księgowego, wszelkie wątpliwości dobrze jest sprawdzać w odpowiednim urzędzie.

Wszyscy Ci, którzy chcą zaoszczędzić na księgowości, zajmują się samodzielnie obsługą tego obszaru. Jak już zostało wspomniane, nie jest to trudne zadanie, a przy wsparciu odpowiedniego programu, nie będzie także czasochłonne. W ostatnich latach pojawiło się wiele internetowych programów do fakturowania, które powoli zaczynają wypierać tradycyjne oprogramowania. Dzieje się tak dlatego, że księgowość elektroniczna jest praktycznie darmowa, np. cena jednego z bardziej cenionych programów fakturujących Intaxo.pl to miesięczny koszt 7 zł, co może dać początkującemu przedsiębiorcy blisko dwa tysiące złotych oszczędności w skali roku.

Atutem internetowych programów do faktur, takich jak intaxo jest fakt, iż posiadają niezmienną cenę, zatem płacąc 59zł rocznie, przedsiębiorca ma gwarancję ceny, niezależnie od ilości wprowadzanych jak i wystawianych dokumentów. Dodatkowo, internetowa księgowość, jest znacznie wygodniejsza od tradycyjnych programów - jeżeli Twoja działalność wymaga od Ciebie dużej mobilności, a tradycyjny program do faktur zainstalowany jest na komputerze stacjonarnym w Twoim biurze, musisz każdorazowo odwiedzać siedzibę firmy, by np. wystawić kontrahentowi rachunek. Przy elektronicznych programach do faktur, nie ma takich ograniczeń, co więcej, dzięki pracy w tzw. „chmurze obliczeniowej” nad jednym dokumentem może pracować jednocześnie kilka osób. Jeszcze jedną zaletą programów typu intaxo, jest fakt, iż dane przechowywane są na zabezpieczonych serwerach, dlatego też ewentualna awaria komputera nie jest jednoznaczna z utratą czy zagrożeniem danych klientów.

Oczywiście przedsiębiorca sam wybiera, jaki rodzaj księgowości jest dla niego wygodniejszy, jednak zauważalnym jest fakt, że coraz więcej nowoczesnych przedsiębiorców decyduje się na księgowość internetową, nie tylko ze względu na korzystniejszą cenę lecz także na wygodę działania i brak przymusu pielęgnowania specjalistycznego oprogramowania czy serwerów (w przypadku elektronicznych programów fakturujących serwisem infrastruktury, aktualizacjami czy instalacjami obarczony jest dostawca programu).

Oszczędności i rozsądne gospodarowanie kapitałem

Pamiętaj, że 70% przedsiębiorstw upada w pierwszym roku działalności. Często jest to wynikiem niefrasobliwości właścicieli firm, którzy w owocnych okresach nie potrafią rozsądnie ulokować kapitału – im więcej zarabiają, tym więcej nierozważnie wydają. Kiedy natomiast przychodzi spadek koniunktury, nie stać ich na utrzymanie. W ten sposób poległo już wiele dobrze zapowiadających się firm. Nie zapominaj – pierwszy rok działalności, to przede wszystkim ciężka praca i budowanie pozycji na przyszłość. Na zbieranie plonów przyjdzie czas w kolejnych latach. A więc do pracy!