Własna działalność - czy to się opłaca? Wady i zalety

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Gdy działalność gospodarcza się rozwinie, odczuwalne są głównie jej zalety. Jednak zanim to nastąpi trzeba zmierzyć się z licznymi przeciwnościami.

Czy własna działalność jest opłacalna? Sprawdźmy to.

Praca u siebie, czyli własna działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza ma niejedno oblicze. Może to być niewielka firma jednoosobowa, a więc w praktyce samozatrudnienie. Może to być także firma o bardziej skomplikowanej strukturze. Dlatego, posiadanie własnej działalności wiąże się z większym lub mniejszym zakresem obowiązków. Absolutną podstawą jest dbałość o składki ZUS, dokumentację, księgowość, ewentualne podatki, a także formalności i koszty związane z zatrudnieniem pracowników.

Na początku działalności obowiązki te spadają najczęściej na barki samego właściciela. Dopiero w późniejszym okresie możliwe staje się utworzenie działu HR, działu księgowości i wprowadzenie rozwiązań z zakresu outsourcingu. Na szczęście, dostępne są bezproblemowe programy do prowadzenia księgowości online, takie jak intaxo.pl. Dla klienta niezwykle istotna jest bowiem wiarygodność, faktury wystawiane czytelnie, zgodnie z przepisami i zawsze na czas. Osoby prowadzące działalność jednoosobową bardzo często korzystają z takiego rozwiązania nie tylko na początku, lecz na dłuższą metę.

Ponadto, nawet jeśli chodzi o samozatrudnienie, początki są trudne. W końcu trzeba zdobyć klientów bądź kupców, by na swojej pasji zarabiać. Proces ten zajmuje wiele czasu, a nierzadko pochłania spore koszty. Wojna o klientów rozgrywa się obecnie głównie w sieci. Zazwyczaj konieczne jest więc założenie własnej witryny, wykup domeny, a kolejno jej pozycjonowanie i reklama. Aby móc przeznaczyć czas na samą pracę, realizację zleceń i wytwórstwo produktów - najczęściej zatrudnia się specjalistów od marketingu online. Okres ten warto jednak przetrwać, gdyż efekty niosą za sobą pierwsze większe zarobki i zadowolenie z własnej pracy.

Działalność gospodarcza? Zadbaj o poduszkę finansową

Własna działalność gospodarcza niesie za sobą spełnienie zawodowe i radość z samorealizacji. To niezaprzeczalna i największa zaleta takiego wyboru. Warto jednak pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu nowej drogi kariery to zobowiązanie. Realizacja tego planu nie powinna być uzależniona od pomocy najbliższych. Dlatego warto uprzednio zadbać o tak zwaną poduszkę finansową, a więc oszczędności na wypadek niskich zarobków (lub ich braku) generowanych w pierwszym roku pracy na własny rachunek. Takie zabezpieczenie jest konieczne, niezależnie od tego, o jaki rodzaj działalności chodzi. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto także prześledzić wcześniej poziom konkurencji.

Co więcej, warto tę działalność rozpocząć jeszcze w czasie pracy na etacie. Obecnie możliwe jest chociażby prowadzenie działalności nierejestrowanej, a także wybór tak zwanego małego ZUS-u. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich osób, należy więc zapoznać się ze szczegółami takich rozwiązań. W dodatku, osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą zrezygnować z opłacania ubezpieczenia społecznego. Z tego względu jednoczesny rozwój działalności jak najbardziej jest możliwy. Gdy sukces jest już pewny, można spokojnie zakończyć pracę na etacie i rozpocząć nowy rozdział.

Na rynku pracy nie znajdujesz oferty marzeń, w zakresie swoich zainteresowań, umiejętności czy wykształcenia? Praca na własny rachunek to wyzwanie, które warto podjąć. Ostatecznie, swoboda działania i możliwość realizacji pasji to dla wielu spełnienie marzeń. Uprzednio warto jednak zapewnić sobie bezpieczną i spokojną przyszłość. Ostrożne podejście i przemyślne planowanie to podstawa!