Wakacje na koszt firmy. Czy to możliwe?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Do końca lata pozostało jeszcze trochę czasu, więc niektórzy przedsiębiorcy dopiero zaczynają planować swój urlop. Wielu z nich zastanawia się wówczas, czy letnie podróże można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Jak wygląda to w praktyce? Podpowiadamy!
Na początek przypomnienie – zgodnie z art. 22 ust. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów to wydatki poniesione wyłącznie i w całości w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Czy zatem przedsiębiorca może zafundować sobie wakacje na koszt firmy?

Wakacje połączone z pracą
Tajemnicą poliszynela jest, że wielu przedsiębiorców próbuje wliczać wakacje w koszty firmy, podciągając je pod wyjazdy służbowe. Nie ma w tym nic nagannego i niezgodnego z prawem, jeśli w czasie wyjazdu właściciel firmy naprawdę spotyka się z klientami czy kontrahentami, a niejako przy okazji korzysta z atrakcji turystycznych. Trudno bowiem wymagać, aby spotkania biznesowe trwały 24 godziny na dobę. Oczywiście w takich przypadkach wyjazd musi zostać dobrze udokumentowany, aby wliczenie go w koszty nie zostało zakwestionowane przez urząd skarbowy w momencie ewentualnej kontroli. Mogą to być sprawozdania ze spotkań, kopie prezentacji przedstawianych klientom w czasie rozmów, bilety czy oferty współpracy z targów branżowych, które zostały odwiedzone w czasie wakacji.
Oczywiście należy przy tym zachować umiar. Dwa spotkania odbyte podczas trzytygodniowego pobytu na Lazurowym Wybrzeżu sprawiają, że wliczenie takiego wyjazdu w koszty jest już ryzykowne. Podobnie jest np. z zabieraniem ze sobą żony i trójki dzieci, a następnie próbą uzyskania faktur zbiorczych, w których nie będzie informacji, że opłata za hotel dotyczyła w rzeczywistości dwóch pokojów.
Wakacje na koszt firmy dla pracowników
Po wielu latach sporów fiskus przyznał w końcu, że pieniądze wypłacane pracownikom na zakup wczasów mogą być dla nich motywacją do pracy, w związku z czym istnieje możliwość rozliczenia ich w kosztach na zasadach ogólnych (niezależnie od świadczeń wypłacanych z firmowego funduszu socjalnego). Stanowisko takie potwierdziła m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji ITPB3/4510-134/16/MJ oraz Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji IBPB-1-2/4510-256/15/AP. Należy przy tym pamiętać, że dofinansowanie wakacji pracowników nie może być elementem działalności socjalnej firmy, czyli jego wysokość nie może być uzależniona od sytuacji życiowej czy materialnej pracownika.