Ux i Ui - czym się różni

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Wiele osób wdrażających się w nowoczesne metodyki tworzenia oprogramowania, lecz nie tylko, mylnie używa terminów UX oraz UI jako jedno pojęcie.

Oba te proces są bardzo istotne w procesie projektowania nowych, innowacyjnych rozwiązań, warto poznać różnice w tych dwóch odmiennych procesach, jakim jest User Experience oraz User Interface.

Czym jest User Experience

User Experience jest zagadnieniem, które swoje korzenie ma na początku XXI wieku, a jego popularyzacja na całym świecie rośnie w zastraszającym tempie. Obecnie ciężko jest znaleźć szanującą się firmę, która nie korzysta z wyników badań UX przy wprowadzaniu nowych usług, produktów lub oprogramowania.

User Experience jest dziedziną, mającą na celu badanie oraz gromadzenie doświadczeń klientów korzystających z naszych produktów. Ma to na celu stworzenie rozwiązania, w którym każdy rodzaj klienta znajdzie dla siebie wartość dodaną, która zaowocuje zwiększeniem użyteczności produktu, co w dłuższym okresie zaowocuje większą sprzedażą i zyskiem firmy.

W trakcie korzystania z przeróżnych produktów lub usług nieświadomie odczuwamy wiele emocji. W przypadku gdy produkt jest zaprojektowany w przejrzysty sposób, łatwo go obsłużyć i nie sprawia nam problemu korzystanie z niego, nasze emocje są w głównej mierze pozytywne. Inne wrażenia klarują się w momencie, gdy mamy problem z prawidłowym funkcjonowaniem produktu, jest on niewygodny w użyciu lub po prostu nie działa. Celem dziedziny, jaką jest User Experience jest właśnie zminimalizowanie liczby takich przypadków oraz zapewnienie, by produkt był jak najbardziej "user friendly".

Proces user experience ma z reguły miejsce przed wprowadzeniem produktu na rynek. Odpowiednio zaprojektowane rozwiązanie, które jest przyjazne dla wszystkich użytkowników, sprawi, iż będzie częściej wybieranym niż alternatywne, konkurencyjne produkty, które posiadają podobną funkcjonalność.

Czym jest User Interface

Dziedzina, jaką jest UI, czyli User Interface jest równie niezbędnym procesem dla wszystkich projektów, które projektują nowe produkty lub usługi, w szczególności oprogramowanie. UI jest procesem graficznego projektowania interfejsu użytkownika w jak najbardziej przejrzysty i przyjazny dla niego sposób. Interfejs każdego programu komputerowego lub aplikacji mobilnej jest pośrednikiem pomiędzy użytkownikiem a funkcjonalnościami aplikacji zaprojektowanymi przez programistów. To właśnie od interfejsu zależy, czy użytkownik będzie miał świadomośc tego, w jaki sposób program może zostać użyty oraz czy korzystanie z programu będzie proste i jasne.

User Interface to dziedzina, w której największą uwagę skupia się na dwóch kwestiach - wyglądzie, czyli tym, jak aplikacja wygląda, czy podoba się użytkownikom, oraz funkcjonalności - czy aplikacja jest łatwa w użyciu.

Jakie są różnice pomiędzy User Experience a User Interface

Jak widać, oba pojęcia, choć dość podobne do siebie, dotykają dwóch różnych obszarów funkcjonowania aplikacji. Oba procesy są równie ważne i nie można zminimalizować znaczenia żadnego z nich. W przypadku braku odpowiedniego UX, aplikacja będzie pięknie zaprojektowana od strony wizualnej, lecz użytkowanie jej będzie torturą. Jeżeli nie zadba się o odpowiednie UI, wtedy dobrze zaprojektowana, funkcjonalna aplikacja zyska bezosobową szatę graficzną, która będzie odpychać użytkowników. Dlatego tak istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na oba procesy.