Ustawa STIR – co to takiego?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
W styczniu br. weszła w życie tzw. ustawa STIR, której głównym celem jest zapobieganie wyłudzaniu zwrotu podatku VAT. Dla uczciwych przedsiębiorców oznacza ona to, że w specjalnej wyszukiwarce przygotowanej przez ministerstwo finansów będą mogli sprawdzić rzetelność swoich kontrahentów.

Według założeń rządu, tzw. ustawa STIR ma zapobiegać wyłudzaniu nienależnych zwrotów podatków VAT przez nieuczciwych przedsiębiorców. Zazwyczaj dzieje się to poprzez generowanie sztucznych transakcji na rachunkach bankowych. STIR – czyli stworzony przez informatyków specjalny system algorytmów – będzie analizował dostarczane obowiązkowo przez banki i SKOK-i dane finansowe dotyczące przedsiębiorstw (uwaga – dane będą dotyczyły jedynie rachunków firmowych, a nie prywatnych, służących do osobistych rozliczeń przedsiębiorców). Jeśli algorytm, którego działanie jest znane tylko i wyłącznie Krajowej Administracji Skarbowej, wychwyci czynności, które mogą mieć znamiona wyłudzania podatku VAT, szef KAS będzie mógł zablokować dany rachunek bankowy na 72 godziny. Na mocy postanowienia KAS, sprawa z automatu trafi również do banków, policji, prokuratury oraz naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Gdy w toku postępowania szef KAS zdecyduje, że wina podatnika jest jasna, blokada rachunku będzie mogła zostać przedłużona do 3 miesięcy. Jednak co bardzo ważne, za zgodą szefa KAS, przedsiębiorca będzie mógł:
  • wypłacić pensje pracownikom (dotyczy to umów o pracę zawartych co najmniej 3 miesiące przed dniem dokonania blokady)
  • opłacić alimenty lub rentę
  • opłacić inne zobowiązania podatkowe
Ustawa STIR – co oznacza dla firm?
Zdania ekspertów dotyczące ustawy o STIR są podzielone. Jedni twierdzą, że może ona okazać się skuteczną bronią w walce z wyłudzeniami VAT, inni – że blokowanie rachunków bankowych przez szefa KAS może w praktyce oznaczać niewypłacalność wielu firm. Ustawodawca podkreśla jednak, że algorytm działa bezbłędnie, a samo narzędzie blokady wykorzystywane będzie w niebudzących wątpliwości przypadkach.

Dla uczciwych podatników ustawa o STIR nie powinna więc być żadną przeszkodą w prowadzeniu działalności. Dodatkowo, wyposaża ich ona w narzędzie, dzięki któremu szybko będą w stanie zweryfikować rzetelność swoich ewentualnych kontrahentów. Resort finansów przygotował bowiem specjalną wyszukiwarkę podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru VAT. Informacje w wykazach można wyszukiwać według numeru NIP lub fragmentu nazwy podmiotu. Wyszukiwarka znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MF.