Unikatowy logotyp – reguły tworzenia

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
W dzisiejszych czasach osoby prowadzące firmę borykają się z wieloma wyzwaniami. Konieczność obecności w mediach społecznościowych, inwestowanie w reklamę zewnętrzną, materiały reklamowe, budowa strony internetowej - to tylko nieliczne z obszarów, w którym wykorzystujemy logo. Z tego powodu ważne jest to, aby odpowiednio je zaplanować.

Jak powinno wyglądać logo firmy? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Zapewne te dylematy towarzyszą wielu osobom. Aby nieco pomóc Wam z tym zagadnieniem, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jakie są reguły tworzenia unikatowego logo firmy.

4 kroki do stworzenia unikatowego logo

Bez względu na to, jaki rodzaj działalności prowadzimy, powinniśmy pamiętać o tym, że logo to znak, z którym identyfikuje się nasza marka, dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio je przygotować. Zdarza się, że często pod wpływem chwili korzystamy z gotowych rozwiązań, czy usług osób, które nie mają ku temu kompetencji i w rezultacie uzyskujemy znak, który nie nadaj się do druku, czy źle wygląda w powiększeniu. Aby temu zaradzić, warto pamiętać o poniższych regułach.

Krok 1: Identyfikacja wizualna marki

Jeżeli chcemy, aby nasza firma była odbierana, jako profesjonalna i nowoczesna, to powinniśmy pamiętać o tym, że niezwykle ważna jest identyfikacja wizualna marki. Zanim pochopnie zamówi logo, warto zastanowić się, jakie kolory będą występowały także na naszej stronie, gadżetach reklamowych, czy w biurze. To sprawi, że przekaz będzie spójny i elegancki.

Krok 2: Przejrzystość

Chociaż niezwykle popularne jest ostatnio tworzenie logo z nazwą przypominającą odręczne pismo, warto zwrócić uwagę na to, aby napis był czytelny. Jeżeli w nazwie mamy polskie znaki, powinniśmy rozważyć wykorzystanie czcionki, która również je posiada. Unikniemy dzięki temu problemów, które mogą pojawić się w przyszłości, podczas tworzenia ulotek, czy innych materiałów reklamowych.

Krok 3: Kolory i symbole

Warto wprowadzić do logo znak lub symbol, który będzie kojarzył się klientom z naszą marką. Jest to również doskonały motyw, który możemy wykorzystać podczas komunikacji w social mediach. Zamiast stale powtarzać w postach nazwę naszej firmy, możemy stworzyć cykl wpisów, w których np. "Pan Jabłko" podpowiada, które owoce mają dużą zawartość witaminy C.

Niezwykle ważne są też kolory. Jeżeli już na początku nie stworzymy logo w spójnych barwach, które będą dobrze widoczne na stronie www, czy szyldzie, to w przyszłości możemy mieć trudności z jego odtworzeniem. Warto sprawdzić również, jakie kolory są obecnie popularne i które ze sobą współgrają. W tym momencie dochodzi się od mocnych i często przerysowanych akcentów. Ciepłe odcienie pastelowe od dłuższego czasu wiodą prym w grafice reklamowej.

Krok 4: Odpowiednie formaty

Zdarza się, że podczas wyboru firmy, czy osoby, która będzie wykonywała logo, kierujemy się jedynie ceną. Jest to popularna przesłanka, jeżeli dopiero zakładamy biznes i musimy liczyć się z kosztami. Jednak takie działania, mogą spowodować, że w przyszłości będziemy narażeni na dodatkowe koszta. Warto na początku określić, jakie mamy oczekiwania i poprosić o przygotowanie logo przynajmniej w formatach: .png, .pdf, .jpg oraz .rgb. Dzięki temu, swobodnie będziemy mogli wykorzystać nasz znak na gadżetach firmowych, zdjęciu profilowym na Facebooku, czy też ulotce.

To z pewnością jedne z najważniejszych reguł, o których powinniśmy pamiętać podczas tworzenia logo. Wcześniej zaplanowane działanie w przypadku nowej firmy jest niezwykle ważne, dlatego warto opracować pomysł zgody z marką, którą chcemy wykreować.