Umowa o prace czy samozatrudnienie?

Kategoria:ZUS | |
Program do faktur
W Polsce każdego roku powstaje ponad 300 tysięcy firm. I choć większość osób otwiera je aby stać się niezależnym to wśród nowo powstałych podmiotów są osoby, które poniekąd zostały zmuszone do otwarcia działalności gospodarczej.

W czasach kiedy koszta pracy stale rosną wielu pracodawców przerzuca je na pracowników. Dzieje się to na klika sposobów. Niekiedy jest to umowa zlecenie, czasem też umowa o dzieło. Taka forma współpracy jest jednak ryzykowna dla pracodawcy zwłaszcza, jeśli chce na pracownikach oszczędzać. Niezadowoleni z wynagrodzeń pracownicy mogą poinformować PIP i dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Dlatego coraz więcej firm zachęca swoich pracowników aby zakładali jednoosobowe działalności gospodarcze i pracowali dla nich na zasadzie firma-firma.

Wady i zalety samozatrudnienia

Gdy świeżo upieczony przedsiębiorca podejmuje współprace u byłego szefa, zarówno były pracodawca jaki i nowy "pracownik" mogą liczyć na szereg udogodnień. Nowo powstały podmiot gospodarczy może odliczyć podatek VAT od nabywanych towarów (związanych z prowadzeniem firmy). Z kolei były szef nie musząc opłacać składek ZUS za pracownika może zaoferować mu wyższe wynagrodzenie, gdyż obniża koszty związane z zatrudnieniem. Samozatrudniony u starego szefa najczęściej może podejmować współpracę z innymi firmami a tym samym powiększać sobie miesięczny dochód.

Wystawianie faktur on-line

Zarejestruj się w intaxo.pl i wystawiaj faktury przez internetZakładam konto


Na takim rozwiązaniu korzysta pracodawca rozliczając pracownika na podstawie wystawionej faktury. Pozwala wyeliminować wszystkie obowiązki płatnika podatku dochodowego, obniża koszt księgowości i zmniejsza ilość "produkowanych" dokumentów. Kolejna ważna rzecz to wysokość wynagrodzenia pracownika, który przez pierwsze 2 lata będzie płacić mały ZUS a więc może negocjować wyższą płacę.

Wady samozatrudnienie:
  • brak możliwości skorzystania z L4
  • należy w terminie opłacać wszelkie składki
  • brak stabilności
  • konieczność płacenia księgowej za rozliczanie
  • mały ZUS tylko przez 2 lata
Zalety samozatrudnienie:
  • wyższe wynagrodzenie
  • praca na własny rachunek, możliwość współpracy z innymi
  • odliczenie VAT od faktur
  • wliczanie w koszty ponoszonych wydatków
Jak widać na pierwszy rzut oka wad jest więcej niż zalet. Jednak brak stabilności czy brak możliwości wzięcia zwolnienia lekarskiego dotyczyć może (i często tak bywa w praktyce) także osób zatrudnionych na umowę o pracę. Dlatego rozważając przejście na własny rachunek warto dogłębnie przeanalizować swoją sytuację przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Umowa o pracę to przeżytek?

Perspektywa wyższych zarobków (po stronie pracownika) i mniejszych kosztów (po stronie pracodawcy) skutkuje tym, że coraz więcej pracowników decyduje się na tego typu współprace. Jednak szereg zalet takiego rozwiązania nie powoduje z automatu, że tego typu współpraca jest dla wszystkich. Przecież pracownik marketu nie otworzy działalności polegającej na obsłudze stanowiska z kasą. Co innego specjaliście branż takich jak np. informatyka, którzy pracując dla kogoś we własnych czterech ścianach mogą bardziej skupić się na swoim zadaniu i zrealizować projekt lepiej i szybciej z korzyścią dla nich i byłego pracodawcy.