Samozatrudnienie zamiast etatu. Czy warto?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Liczba osób, które pracują w formie samozatrudnienia stale rośnie. W Polsce niemal 3 miliony osób prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą! Skąd taka tendencja i czy rzeczywiście ta forma pracy jest najbardziej opłacalna?

Samozatrudnienie to sytuacja, w której osoba fizyczna zakłada własną działalność gospodarczą, aby na własny rachunek i na własną odpowiedzialność wykonywać pracę. W ramach samozatrudnienia osoba może pracować dla firm i instytucji, a także świadczyć usługi osobom indywidualnym. W wielu sytuacjach samozatrudnienie daje ogromne możliwości, w innych jest wymuszoną formą. Dlaczego?

Korzyści z samozatrudnienia

Samozatrudnienie jest idealne dla osób przedsiębiorczych, odważnych, samodzielnych. Przydaje się dobra organizacja, umiejętności zarządzania i systematyczność. Mając własną działalność gospodarczą nie można bać się podejmowania decyzji. Jednocześnie trzeba pamiętać, że mając działalność gospodarczą nie musimy zajmować się wszystkim. Na przykład prowadzenie księgowości możemy zlecić biuru rachunkowemu, a reklamę firmy agencji marketingowej. Możemy też zatrudniać pracowników, przyjmować do pracy stażystów oraz praktykantów. Wśród głównych zalet samozatrudnienia jest możliwość zarabiania nieograniczonych kwot pieniędzy - nikt nam nie narzuca czasu pracy, wysokości wynagrodzenia itp. To od przedsiębiorcy i jego możliwości zależy ile zarobi.

Samozatrudnienie daje też unikalną możliwość rozwoju osobistego i spełnienia zawodowego. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla wysoko wyspecjalizowanych osób - tłumaczy języków obcych, marketerów, programistów, coachów, dziennikarzy etc.

Zalety finansowe

Do zalet samozatrudnienia można też zaliczyć większą swobodę działania i liczne korzyści. Wśród nich korzyści podatkowe takie jak odliczenia kosztów od podatków, możliwość odliczania podatku VAT od towarów i usług czy niższe stawki podatkowe. Do tego dochodzi możliwość pozyskania dotacji i kredytów oferowanych małym przedsiębiorstwom, pozyskanie środków na szkolenia i doskonalenie zawodowe, płacenia obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne.

Samozatrudnienie daje duże możliwości i osoby niezależne, elastyczne oraz wytrwałe często potrafią z nich doskonale skorzystać. Oczywiście ta forma pracy wiąże się z ryzykiem. Nie wiemy jak zmieni się rynek i branża za kilka miesięcy czy lat. Dlatego samozatrudnienie nie jest dla każdego. Jeśli ktoś ceni sobie stabilność i poczucie bezpieczeństwa, lubi stać w cieniu, nie lubi samodzielnej pracy i podejmowania decyzji oraz ceni sobie stałe wynagrodzenie co miesiąc wpływające na konto, to praca na etacie będzie lepszą opcją.