Raje podatkowe jako sposób optymalizacji podatkowej

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Od podatków uciec bardzo ciężko, jednak niektórzy przedsiębiorcy stale znajdują bardzo skuteczne sposoby na, chociażby obniżenie swoich zobowiązań względem państwa.

Przedstawiamy zatem Raje podatkowe jako sposób optymalizacji podatkowej i sposoby, jak można wykorzystać różne sposoby na zmniejszenie podatków.

Raj podatkowy – co to jest?

Hasłem „raj podatkowy” określa się państwa oferujące inwestorom i obcokrajowcom bardzo korzystne warunki podatkowe. Jest to jeden z głównych powodów, dla których w takich państwach jak m.in. Belize, Kajmany, Grenada, Barbudia i Jersey znajdują się „siedziby główne” wielu międzynarodowych korporacji. Firmy i inwestorzy starają się znaleźć sposób na przeniesienie swojego kapitału, a często także źródło dochodów do innego państwa niż miejsce zamieszkania. Rajami podatkowymi mogą być czasem nazywane również kraje, które zapewniają bardzo wysoki poziom poufności finansowej i są nimi m.in. Stany Zjednoczone i Niemcy. W tych przypadkach wysoki poziom poufności idzie jednak w parze ze stosunkowo wysokimi podatkami, dlatego nie można ich zaliczyć do listy rajów podatkowych według tradycyjnej definicji.

Jak działają raje podatkowe?

Raje podatkowe są popularne wśród przedsiębiorców, ponieważ dzięki przeniesieniu kapitału do miejsca z brakiem lub bardzo niskimi opodatkowaniem, przedsiębiorstwa, które w kraju prowadzenia działalności są wysoko opodatkowane, mogą znacznie zmniejszyć swoje wydatki. Wiąże się to z ukrywaniem prawdziwych dochodów i przenoszeniem zysków z kraju macierzystego, co sprawia, że oficjalnie firma posiada znacznie mniejsze obroty. Jednym z najpowszechniejszych sposobów wykorzystywania możliwości, jakie oferują raje podatkowe, jest tworzenie fikcyjnych kosztów działalności przez przedsiębiorców. W tym celu przedsiębiorcy mogą stworzyć spółkę w jednym z takich państw i potraktować je jako „ukrytą skarbonkę”. Poprzez przeniesienie części zysków (zazwyczaj dużych) do spółki zarejestrowanej w raju podatkowym sprawia, że przedsiębiorcy są zobowiązani do zapłacenia znacznie mniejszej ilości podatku w swoim państwie. Według niektórych szacunków, w krajach uznawanych za raje podatkowe może być każdego roku skrywane nawet ponad 30 milionów dolarów, choć oczywiście nie można być pewnym, czy liczba ta jest do końca wiarygodna.

Jak zyskać w raju podatkowym?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z wielu sposobów na przeniesienie zysków do raju podatkowego. Najpopularniejsze jest prawdopodobnie obniżanie zysków poprzez sprzedaż produktów do firmy-córki, która jest zarejestrowana w raju podatkowym. Produkty sprzedaje się z zerowym zyskiem tzn. w cenie produkcji, dlatego oficjalnie firma nie zarabia na żadnym z nich. Następnie są one sprzedawane (często z tego samego magazynu) pod postacią firmy-matki po cenie rynkowej. Osiągnięte w ten sposób zyski nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, tylko na znacznie korzystniejszych warunkach w innym państwie. Wiele korporacji stosuje również metodę polegającą na sprzedaży praw autorskich i licencji do nazwy i logotypów za zawyżone ceny, które tym samym stają się głównym dochodem firmy i zmniejszają podstawę opodatkowania.

Jakie państwa uznaje się za raje podatkowe?

Raje podatkowe są bardzo korzystne dla przedsiębiorców, ale w tym samym czasie niosą za sobą negatywne skutki dla państwa. Straty mogą wynosić nawet kilka miliardów złotych rocznie. Z tego powodu w 2019 roku Ministerstwo Finansów stworzyło listę 26 państw (następnie lista została zmniejszona o 6 państw) tworzących niezdrową konkurencję podatkową. Na liście znajdziemy m.in. takie państwa jak: Andora, Bahrajn, Grenada, Hongkong, Liberia, Antigua i Barbuda, Makau, Malediwy, Księstwo Monako, Saint Lucia, Panama, Seszele, Tongo, Vanuatu oraz Wyspy Dziewicze. Wcześniej listę opuściły państwa, które do pewnego stopnia dostosowały swoje prawa podatkowe do standardów Unii Europejskiej.