Przydatne oprogramowanie w małych i mikro firmach

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Firmy z sektora MSP odgrywają kluczową rolę w życiu ekonomicznym każdego kraju. Nazywane są nawet przez niektórych „żywicielami gospodarki”, dlatego, jak przekonują ekonomiści, ważne jest, by przedsiębiorcom ułatwiać zakładanie i prowadzenie firm, odpowiednimi przepisami prawa czy ulgami.

Niestety, w Polsce ciągle jeszcze są to jedynie pobożne życzenia. Oczywiście zdarzają się inicjatywy, które z założenia powinny wspierać działania w sektorze MSP, jednak w rzeczywistości okazują się zwykle wielkimi niewypałami. Doskonałymi przykładami są tu chociażby tzw. jedno okienko, które w 2009 roku miało zrewolucjonizować i znacznie ułatwić proces zakładania działalności, czy choćby możliwość elektronicznego założenia firmy. Ułatwienia są niestety tylko pozorne, gdyż jak wszyscy doskonale wiemy, złożyć wniosek o rejestrację firmy można drogą elektroniczną, jednak wszystkie późniejsze akcje, choćby zakładanie konta firmowego w banku, w większości przypadków, wymaga pieczątek i podpisów właściciela. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy z dużą rezerwą podchodzą do kolejnych propozycji, mających, rzekomo, na celu ułatwianie im pracy.

B2B

W odpowiedzi na nieudolne działania rządu, przedsiębiorcy wzięli sprawy w swoje ręce i sami zaczęli tworzyć rozwiązania, pomocne innym w prowadzeniu firmy. Przykładów takich działań jest naprawę dużo, skupmy się zatem na jednym, na tyle uniwersalnym, że można go wykorzystywać w każdym rodzaju działalności. Mowa oczywiście o księgowości internetowej.

Rozliczanie małej firmy nie jest procesem skomplikowanym więc wielu przedsiębiorców, w ramach oszczędności, samodzielnie zajmuje się księgowością. Niestety wielu także korzysta z mocno przestarzałych, tradycyjnych programów, które zamiast ułatwiać pracę, znacznie ją wydłużają.

Ostatnimi czasy na rynku pojawiły się programy do fakturowania, dostępne przez internet, które, za naprawdę niewielkie pieniądze, zapewniają firmom obsługę księgową. Tego typu programem jest np. Intaxo.pl, stworzona przez Intaxo Sp. z o.o.

Intaxo jest doskonałym przykładem na to, jak dobrze przedsiębiorcy rozumieją potrzeby innych przedsiębiorców. Dzięki temu prostemu programowi do fakturowania, już za niecałe 5zł miesięcznie (dokładnie za: 7zł), firma może zapewnić sobie nowoczesne oprogramowanie do generowania, ewidencjonowania, drukowania czy wysyłania faktur. Można chyba śmiało powiedzieć, że tego typu rozwiązania są praktycznie darmowymi programami do faktur. Ale przystępna cena i nowoczesność, to nie jedyne korzyści, jakie niesie ze sobą księgowość internetowa.

Dla pilnie kontrolujących należności

Oprócz standardowych funkcji, polegających na wystawianiu faktur czy ewidencji kosztów, programy do fakturowania, takie jak intaxo, posiadają jeszcze szereg innych udogodnień, ułatwiających życie przedsiębiorcom. Mogą np. zwolnić ich z obowiązku „ścigania” dłużników. Wspomniana wcześniej intaxo, posiada funkcję automatycznego przypominania dłużnikom o przeterminowanych fakturach – gdy minie termin zapłaty, program automatycznie, w dwudniowych odstępach czasu, wysyła do klienta (drogą elektroniczną), wiadomość o zaleganiu z płatnością (do wiadomości dołączona jest także niezapłacona faktura). W ten sposób program odciąża użytkownika z obowiązku nieustannego monitorowania stanu płatności.

Dla podróżujących i nowoczesnych

Kolejnym atutem internetowych programów do fakturowania, jest ich wysoka mobilność. Tradycyjne programy księgowe instalowane są zwykle na komputerach biurowych, dlatego będąc np. w delegacji, przedsiębiorca nie ma dostępu do archiwizowanych dokumentów, nie może także wystawiać na bieżąco faktur.

Z elektronicznym programem do faktur nie ma już tego problemu – wystarczy komputer z dostępem do internetu, a będziesz miał nieograniczony dostęp do danych o każdej porze i z każdego miejsca na wiecie. Najlepsze na rynku programy do księgowości internetowej tj. intaxo, można także obsługiwać za pomocą tabletów.

Dla laików i oszczędnych

Jeżeli nie najlepiej radzisz sobie z obsługą komputera, programy do internetowej księgowości, takie jak intaxo, to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie! Są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, w dodatku dają możliwość darmowego wsparcia technicznego ze strony konsultantów (nie ma konieczności zatrudniania informatyka!).

Co więcej, nie musisz przejmować się żadnymi instalacjami czy skomplikowanymi aktualizacjami programu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych programów fakturujących – wszystko zrobią
za Ciebie specjaliści z intaxo. Dodatkowym atutem elektronicznych programów do faktur jest fakt, że nie posiadają one wygórowanych wymagań sprzętowych. Dzięki działaniu w tzw. chmurze obliczeniowej, przedsiębiorca nie ponosi kosztów zakupu i utrzymania serwerów czy najnowszych komputerów. Wykupuje jedynie abonament, a wszystkie koszty związane z infrastrukturą i zapleczem sprzętowym ponosi usługodawca.

Dla rozwijających się

Rozważając wybór programu do fakturowania, należy także wziąć pod uwagę ewentualność, iż firma znacznie się rozwinie (wszak wszyscy chcielibyśmy by nasz biznes odniósł spektakularny sukces!).

Ponieważ nikt nie lubi zmian, ważne jest, by program, jakiego używamy, rozwijał się razem z naszą firmą. Dlatego właśnie, wśród morza ofert, w niniejszym artykule nieustannie przytaczamy przykład programu intaxo. Powstał on, jako proste narzędzie do wystawiania faktur i ewidencjonowania typowych dla działalności kosztów, jednak z czasem rozwinął się. Obecnie w opracowaniu znajduje się poszerzony moduł programu, który będzie zapewniał przedsiębiorcom już nie tylko generowanie podstawowych dokumentów, ale także kompleksową obsługę księgową, z możliwością wysyłania deklaracji do urzędu skarbowego i ZUS oraz prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Dla nieprzekonanych

Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, że intaxo, to program który może znacznie usprawnić Twoje działania administracyjne, odwiedź portal www.intaxo.pl i wypróbuj za darmo wersję demonstracyjną programu. Będziesz zaskoczony łatwością obsługi i szybkością, z jaką wypełnisz standardowe obowiązki związane z wystawianiem faktur czy rozliczeniem kosztów.

Zobacz także:

VAT i luka podatkowa