Przekazując firmę dziecku nie zapłacisz podatku

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Decyzje związane z przekazaniem firmy dziecku niesie za sobą dla obecnego przedsiębiorcy określone skutki związane z opodatkowaniem całego procesu przekazania przedsiębiorcy w inne ręce niezależnie od tego czy jest to przekazanie odpłatne czy też nie. Każda taka decyzja musi bowiem zostać rozpatrzona przez organy skarbowe pod kątem podatku VAT.

Podatek od towarów i usług jak sama jego nazwa wskazuje dotyczy obrotu towarowego oraz świadczenia usług w głównym tego słowa znaczeniu. Są jednak przypadki w których dotyczyć będzie także innych czynności wykonywanych przed przedsiębiorcę m.in. właśnie nieodpłatnego przekazania firmy w ręce dorosłego potomka. Przepisy ustawy w tym względzie wskazują jednoznacznie, że przepisy nie mają zastosowania w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zbycie jest więc procesem niepodlegającym opodatkowaniu VAT-em bez znaczenia czy zbycie nastąpiło odpłatnie czy nie.

Przedsiębiorca przekazując działalność częściami musi pamiętać, że podatek nie zostanie naliczony jeżeli transakcja przekazania zostanie sfinalizowana całościowo. Dopiero wówczas firma może zostać zamknięta. Jeżeli sytuacja będzie odwrotna na osobie darującej będzie ciążył obowiązek zapłacenia podatku od spisu z natury. Przekazując dziecku przedsiębiorstwo w formie nieodpłatnej unika się również obowiązku zapłacenia podatku od spadków i darowizn – przepisy mówią, że rodzice mogą dokonywać na rzecz dzieci darowizn bez limitów oraz płacenia podatków.

Fakt przekazania darowizny musi zostać zgłoszony organom podatkowym tylko i wyłącznie w przypadku gdy w ciągu ostatnich 5 lat ich suma przekroczyła wartość 9637 zł. Zgłoszenie takie jest więc konieczne zawsze w przypadku przedsiębiorstwa gdyż sumaryczna wartość darowizn z całą pewnością wielokrotnie podaną kwotę przekroczy. W przypadku odpłatnego przekazania na przedsiębiorcy ciążyć będzie obowiązek odprowadzenia podatku od uzyskanego ze sprzedaży firmy dochodu. Tutaj nie można już liczyć na preferencyjne warunki – w świetle prawa podatkowego sprzedaż przedsiębiorstwa generuje przychód podlegający obowiązkowi podatkowemu.