Program do faktur - jak wybrać?

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Szybki i łatwy program do faktur to nie tylko kwestia wygodny. Obecnie to konieczność właściciela każdej firmy. Wystawianie faktur przy pomocy komputera to obecnie standard a wypisywanie faktur na specjalnych papierowych drukach odchodzi w niepamięć. Jak wybrać najlepszy program do faktur?

Czym się kierować i na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu oprogramowania w firmie? Czy korzystanie z programu do fakturowania faktycznie ułatwia życie przedsiębiorcy uwalniając go od papierkowej roboty czy to tylko kwestia panującej mody, aby być postrzegany jako przedsiębiorca nowoczesny, który idzie z duchem czasu?

Czy warto korzystać z programu do fakturowania?

Każdy przedsiębiorca faktury wystawiać musi samodzielnie. Nie ważne jest czy rozlicza się samemu czy korzysta z biura rachunkowego. Oczywiście sposobów na wystawienie faktur jest tyle ile przedsiębiorców. Do wyboru mamy arkusze kalkulacyjne tj. Excel czy Open Office, gotowe szablony do pobrania z internetu czy darmowe ale często niezgodne z obowiązującym prawem programy. Jednak najlepszym sposobem na wystawiania faktur jest korzystanie ze sprawdzonego i stale rozwijanego oprogramowania.

Dobry program do fakturowania znacznie ułatwia nam proces tworzenia, drukowania, wysyłania i przechowywania dokumentów. Standardem jest już tworzenie faktur jako plik PDF, który można wysłać emailem i mieć pewność, że faktura taka zostanie szybko dostarczona kontrahentowi. Nie ważne będzie z jakiego komputera i oprogramowania korzystają nasi klienci - faktura zapisana w formacie pdf zostanie u niego prawidłowo wyświetlona.

Aby wystawić fakturę przy pomocy programu do faktur wystarczy wypełnić prosty formularz uzupełniając obowiązkowe pola tj.

  • dane sprzedawcy
  • dane nabywcy
  • niezbędne daty
  • opis towaru lub usługi
  • ceny i stawki podatków

Najlepsze programy do faktur posiadają wiele udogodnień - automatycznie przeliczają kwoty netto i brutto, wyszukują kontrahentów po numerze NIP z bazy przedsiębiorców Głównego Urzędu Statystycznego. Odpowiednie oprogramowanie do minimum ogranicza wystawienie faktury z błędem. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż samodzielnie tworzenie faktury w arkuszu kalkulacyjnym czy edytorze tekstu.

Faktura wystawiona w programie intaxo.pl

Aplikacja online czy program instalowany na komputerze?

Jeśli chcemy uniknąć kłopotliwej instalacji a także mieć pewność, że wystawiane przez nas faktury będą zgodne z najnowszym stanem prawnym warto wówczas wybrać program do faktur online.

Program do wystawiania faktur online

Oprogramowanie dostępne online przez przeglądarkę internetową to bardzo wygodne rozwiązanie. Docenią je przedsiębiorcy, którzy często podróżują. Szanujący się producent programu dostępnego online udostępnia w cenie usługi aplikacje mobilne na smartfony. W Polsce aktualnie najpopularniejszy jest Android i na ten właśnie system jest najwięcej aplikacji dla przedsiębiorców. Przykładem może być choćby program intaxo.pl dostępny w sklepie Google Play

Przedstawiciele tzw. wolnych zawodów - architekci, programiści, graficy bardzo często wybierają programy online. Są one dostępne praktycznie z każdego komputera, tabletu czy smartfona z dostępem do internetu.

Wybierając program online unikniemy niespodzianek z aktualizacjami. Idealnym przykładem może być tu styczeń 2011 roku, gdzie na skutek zmiany stawek podatku Vat, większość przedsiębiorców musiało w pośpiechu kupować nowe oprogramowanie mimo, że parę miesięcy wcześniej kupio już program do faktur. Przy korzystaniu z aplikacji online problem ten nie istnieje - opłaty za używane z oprogramowania wnosi się raz w roku w formie abonamentu. Mamy zatem pewność, że program jest zawsze aktualny i zgodny z prawem.

Oprogramowanie instalowane na komputerze

Tego typu oprogramowanie jest wciąż bardzo popularne w tzw. wersji pudełkowej lub do ściągnięcia z internetu po wcześniejszym wniesieniu jednorazowej ale dużej opłaty. W zależności od licencji może być instalowany na jednym lub większej ilości komputerów w firmie. Obecnie większość producentów takiego oprogramowania każe sobie słono płacić za każde dodatkowe stanowisko, na którym używany będzie ich program.

Programy do faktur instalowane na komputerze mają szereg wad. Głównymi są często skomplikowane warunki licencji, konieczność śledzenia przepisów prawnych i w razie konieczności wykupowanie aktualizacji a także przetrzymywanie danych na komputerze, gdzie zainstalowany jest taki program. To duże niebezpieczeństwo. W przypadku awarii komputera jest niemal pewne, że wszystkie wcześniej wystawione faktury i dane o naszych kontrahentach zostaną utracone.

Program intaxo.pl – łatwe wystawianie faktur online

Jeśli szukasz programu do faktur, zachęcamy do skorzystania z intaxo.pl. Program do wystawiania faktur online to wygodne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy. W programie intaxo będziesz mógł wystawiać takie dokumenty jak:

  • faktura VAT
  • faktura korygująca
  • faktura marże
  • faktura zaliczkowe
  • faktura proforma

Dodatkowo każdy dokument może być wystawiony walucie obcej, zapisać do formatu PDF i wysyłać kontrahentom. Program do faktur intaxo.pl to także szybkie przeglądanie i łatwa edycja wszystkich dokumentów, możliwość tworzenia rozbudowanych baz kontrahentów, towarów i usług.

Niesamowitym usprawnieniem jest szukanie nowych klientów po numerze NIP - wystarczy, że wpiszesz numer identyfikacji podatnika a program automatycznie odszuka w bazie GUS odpowiedniego przedsiębiorcę. Nie będziesz już musiał ręcznie wpisywać pełnej nazwy firmy i danych adresowych. Program do wystawiania faktur intaxo.pl zrobi to za Ciebie.

Już dziś załóż konto i korzystaj za darmo z aplikacji do wystawiana faktur intaxo.pl. Dołącz do zadowolonych klientów i przekonaj się jak proste może być prowadzenie firmy!