Pomysł na biznes czyli zarabianie na blogu

Kategoria: | |
Program do faktur
Zarabianie w Internecie wbrew wielu obiegowym opiniom daje ogromne możliwości zarobkowe. Sposobów na zarabiania bez wychodzenia z domu stało się dziś praktycznie normą.

Obecnie, by zarabiać nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy programistycznej, można bowiem skorzystać z wielu darmowych narzędzi, które znajdziemy w sieci. Jedną z najpopularniejszych metod, która pozwala generować przychody jest prowadzenie własnego bloga, który wbrew obiegowym opiniom jest doskonałym narzędziem zwiększającym dochód – z czasem może stać się głównym źródłem zarobku a tym samym początkiem nieźle prosperującego biznesu.

Czym jest blog, co jest niezbędne aby zacząć z niego korzystać i kiedy blog wymagać będzie zarejestrowania działalności?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zarabianie na blogu niesie za sobą ogrom korzyści pomimo początkowych trudności związanych z zainteresowaniem tematyką którą porusza. Z czasem jednak staje się czymś więcej aniżeli tylko próbą zainteresowania innych dokonaniami jego autora. W odpowiednim czasie pozwala zarabiać na swoje utrzymanie (zakup domeny internetowej i serwera na którym zostanie umieszczony oraz późniejsze ich przedłużenie) i utrzymanie osoby piszącej. Stąd też kwestią najważniejszą, o której żadna osoba chcąca go prowadzić nie powinna zapominać to tematyka, którą blog będzie poruszał.

Warto skupić się na takiej, w której czujemy się dobrze, mamy możliwość redakcji ciekawej treści, która będzie interesująca dla czytających. Co więcej – redagując posty pamiętać należy o równie ważnej rzeczy – konkretnych informacjach na dany temat oraz systematyczności w dodawaniu nowych treści – systematycznie dodawany (co kilka dni) nowy kontent spowoduje, że oglądalność bloga będzie systematycznie rosnąć – odwiedzający będą nie tylko czytać lecz także komentować wpisy i zadawać pytania co zrodzi pomiędzy autorem a odwiedzającymi jego blog internautami swoistego rodzaju dialog - zaczną rosnąć również statystyki odwiedzin.

Mając już tematykę bloga przychodzi czas na:

  • Domenę internetową (będącą adresem witryny, pod którą blog będzie widoczny) – jej koszt to średnio kilka złotych (w pierwszym roku, w kolejnych kilkadziesiąt złotych za odnowienie)
  • Serwer, na którym umieszczone zostaną pliki platformy blogowej (np. wordprres) poprzez którą będziemy zarządzać blogiem tj m.in. dodawać nowe treści czy też odpowiadać na komentarze odwiedzających – średnia roczna cena serwera to 50 - 70 zł (na początek wystarczy nam serwer o niskich parametrach – z biegiem czasu gdy popularność bloga będzie się zwiększać bez problemów będzie można nabyć ten o większych parametrach także u tego samego dostawcy)

  • Alternatywą dla powyższych jest zarejestrowanie się na darmowej platformie wordpress.org, gdzie otrzymujemy miejsce na naszą stronę zupełnie za darmo (nie mamy jednak wpływu na to, co tak naprawdę dziać się będzie z naszymi wpisami etc. – kupując serwer płatny taką możliwość otrzymujemy (mamy możliwość wyboru i zakupu własnej domeny internetowej oraz instalacji dowolnie wybranego szablonu bloga). Redagując treść pamiętajmy o jej jakości – im lepsza i ciekawsza tym więcej nasz blog będzie skupiał odwiedzających a my jako właściciel szybciej zdobędziemy potencjalnych reklamodawców.

    Zarabiać na blogu możemy na wiele różnych sposobów – mogą być to płatne reklamy, linki oraz artykuły sponsorowane (będące recenzjami produktów czy usług) za które otrzymamy wynagrodzenie. Im więcej wartościowej treści dla użytkownika tym większa liczba odwiedzających zainteresowanych produktem, którego poznali recenzję w konsekwencji wzrost zysków reklamodawcy. Z biegiem czasu blog zacznie przynosić dochody, które wymagać będą jednak odprowadzania podatku VAT (w/w usługi są nim opodatkowane gdy firma ma siedzibę na terytorium Polski) do urzędu skarbowego (zwłaszcza w kwestii udostępniania powierzchni reklamowej i pisania artykułów sponsorowanych).

    Gdy działalność związana z prowadzeniem bloga prowadzona jest na niewielką skalę umowy o współpracy mogą mieć formę umowy zlecenia lub o dzieło. Warto jednakże w tej kwestii skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym w celu otrzymania konkretnych informacji na temat klasyfikacji w/w działalności. Gdy natomiast blog przynosi już stałe miesięczne dochody niemalże koniecznością staje się zarejestrowanie działalności gospodarczej (względnie dokonania aktualizacji formularza CEIDG – 1 poprzez dodanie numeru PKD charakteryzującego działalność za jego pomocą (w przypadku gdy blog jest dodatkowym źródłem dochodu do prowadzonej już firmy). Tylko wówczas przedsiębiorca nie narazi się fiskusowi (rozliczenia VAT będą następować już bowiem na podstawie faktur opisujących transakcje pomiędzy nim a reklamodawcami).